O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

czwartek, 31 stycznia 2013

Archetyp Świat - pozycja odwrócona

Archetyp Świat w pozycji odwróconej – Pustka.
Karta Świat w pozycji odwróconej uosabia archetyp Pustki, stanu wewnętrznego, w którym człowiek nie dostrzega żadnego sensu w swoim życiu, nie widzi potrzeby realizowania swoich uzdolnień i talentów, nie czuje potrzeby pozostawienia po sobie śladu na Ziemi, czyli odrzuca swoją misję jaka by ona nie była. To dramatyczny stan, który bardzo często prowadzi do samobójstwa lub (w lepszym wypadku) do głębokiej depresji. Osoby, które realizują ten archetyp spędzają czas tempo patrząc w jeden punkt, nie wychodzą z łóżka, nawet nie próbują cokolwiek zrobić, gdyż według nich jakiekolwiek działania nie mają racji bytu, ponieważ niczego nie zmienią. Według ich mniemania ten świat jest skazany na zagładę i nic nie jest w stanie go uratować. Nie widzą piękna, jakie ich otacza, nie dostrzegają heroizmu, jaki przejawia się w wielu ludzkich działaniach, nie rozumieją harmonii jaka jest w prostocie i wielkości jaka kryje się w miłości.
Nasze czasy obfitują w ludzi, którzy realizują ten archetyp. Bez trudu znajdziemy w swoim otoczeniu osoby dotknięte depresją, nie umiejące nadać swemu życiu sens albo realizujące się w sposób destrukcyjny, niszczący. Archetyp Pustki może się też przejawiać poprzez nerwice, fobie czy zachowania kompulsywne. Jak opowiadała jedna z moich Klientek: „Idę na zakupy, bo czegoś mi brakuje, kupuję całkowicie niepotrzebne mi rzeczy w nadziei, że zapełnią to wolne miejsce we mnie, które tak bardzo boli, ale kiedy wracam z zakupów, nadal jestem całkiem pusta, tylko na półkach w szafie przybyło do niczego niepotrzebnych rzeczy”. Kultura w jakiej obecnie żyjemy w swojej zewnętrznej formie sprawia wrażenie, iż jest pełna radości, młodości, zabawy i sukcesu. Z tego powodu nie widać, jak silnie we wnętrzu niektórych osób rozrasta się Pustka wewnętrzna i znudzenie wszystkim, co łatwo dostępne, lekkie, wymierne i przyjemne. Cywilizacja, w której żyjemy nie potrafi dostrzegać naturalnego piękna i uważa, że wszystko można kupić i sprzedać, a przez to staje się coraz bardziej jednowymiarowa, trywialna i nudna.
Osoby realizujące archetyp Pustki są tragicznie nieszczęśliwe i to nie tylko dlatego, że nie widzą sensu w swoim życiu, ale również i z tego powodu, iż cały czas mają nadzieję, że ktoś lub coś tę Pustkę w nich wypełni. Nie rozumieją, że nie jest to w ogóle możliwe – nikt i nic nie jest w stanie „wejść” do ich wnętrza i wypełnić je. To możemy zrobić tylko my sami. Nie ma takiej możliwości, by jakaś inna istota przeżyła za nas nasze życie. Dlatego też nie oczekuj Czytelniku, że napiszę tutaj, czym można wypełnić Pustkę, bo tego w odniesieniu do Ciebie nie wiem. Wiem jednak, że życie, w którym nie ma miejsca na pasję, na słuszne oburzenie, na prawo do walki o swoje przekonania, także jest puste. W naszej europejskiej cywilizacji doszliśmy do absurdu, w którym tzw. „poprawność polityczna” jest ważniejsza od prawdy i uczciwości, a jednocześnie słowa wypowiedziane publicznie nic nie znaczą i można je w każdej chwili zmienić, wyprzeć się ich, zmienić interpretację albo po prostu udać, że się ich nie wygłaszało. Przykład? Każda wypowiedź dowolnego polityka. A co to ma wspólnego z archetypem Pustki? Wszystko – jeśli człowieka otacza „pusty” świat, to coraz trudniej odnaleźć w sobie Pełnię.

sobota, 26 stycznia 2013

Archetyp karty Świat - pozycja prosta


 Świat
Archetyp w pozycji prostej – Pełnia.
Arkan Świat w pozycji prostej symbolizuje archetyp Pełni – całkowitej harmonii i zjednoczenia się z makrokosmosem. Każdy z nas jest makrokosmosem, w którym znajduje odbicie cały Wszechświat, jego piękno i potęga. Czy sobie z tego zdajemy sprawę, czy nie, to tak jest. Jesteśmy niewielką cząstką ogromnej całości i doskonale rozumieją to te osoby, które realizują archetyp Pełni, który w swej istocie oznacza spójną całość, harmonię i doskonałość psychiczną człowieka, jest też idealną syntezą wewnętrznych przeciwieństw jakie w nim egzystują. Można go też nazwać istotą Duszy, która łączący siły świadome i nieświadome, widzialne i niewidzialne. Archetyp Pełni wyraża jedność osobowości jako całości. Oznacza holistyczne podejście do życia. Szczęśliwi są ci ludzie, którzy zasymilowali ten archetyp i potrafią realizować go w praktyce. Choć niestety, niewielu z nas potrafi tego dokonać.
Żyjąc zgodnie z tym archetypem, człowiek przestaje traktować siebie jako coś rozłącznego od otaczającego go świata, choć nie traci przy tym swojej indywidualności. Ma świadomość swojej wyjątkowości, ale rozumie, że wszystko, co istnieje jest także wyjątkowe. Nie stawia się ani wyżej, ani niżej od innych istot (rozumianych w jak najszerszym kontekście) i przyznaje im takie same prawa, jak i sobie. Archetyp Pełni zakłada nie tylko zjednoczenie się z makrokosmosem, ale i rozumienie zachodzących w nim procesów, przestrzeganie uniwersalnych Praw Kosmicznych. Żadne prawa funkcjonujące w dowolnym ze światów nie będą dziwić czy zaskakiwać człowieka, który go zasymilował, a znając je i rozumiejąc będzie umiał odpowiednio wykorzystać, z pożytkiem dla siebie i bez szkody dla innych.
Mówiąc o Prawach Kosmicznych mam na myśli:
1. Prawo Przyczyny i Skutku – wszystko ma swoją przyczynę i skutek. Nic się nie dzieje bez powodu. Nie ma przypadków – to, co posiejesz, to i zbierzesz.
2. Prawo Czci i Szacunku Wobec Całej Natury – nigdy nie wolno zapominać, że człowiek jest częścią przyrody, stanowi tylko jej ogniwo i bez niej nie mógłby istnieć.
3. Prawo Istnienia Siły Wyższej – czy w to wierzysz, czy nie jest we Wszechświecie Boska Moc, która dała pierwszy impuls do jego zaistnienia. Nieważne, jak tą moc nazwiesz – Absolutem, Bogiem, Demiurgiem, Siłą Sprawczą, Siłą Wyższą, ważne, byś umiał ją odczuć.
4. Prawo Jednoczące Siły Widzialne i Niewidzialne – wszystko, co istnieje we Wszechświecie jest jedną, wielką całością, makrokosmosem, który znajduje odbicie w najmniejszej cząsteczce, w mikrokosmosie.
5. Prawo Potrójnego Oddziaływania – wszystko, co uczynisz powróci do Ciebie potrojone, tak dobro, jak i zło. Z tego względu każdy Twój czyn, każda myśl powinna być poddana kontroli.
Jeśli człowiek nie będzie tych praw przestrzegać, to nigdy nie wprowadzi w swoje życie archetypu Pełni. Zawsze będzie czuł w sobie jakieś braki i niedostatki, jakąś Pustkę. Nieustannie będzie uważał, że w jakiejś sferze czegoś istotnego nie posiada. Jedynie realizacja archetypu symbolizowanego przez kartę Świat powoduje, że człowiek jest zadowolony z siebie i swego życia. Nie oznacza to, że niczego nie chce zmieniać. Miejsce na doskonalenie się i rozwój duchowy w naszym życiu jest zawsze, ale zmienia się punkt wyjścia. Człowiek nie realizujący tego archetypu doskonali się, ponieważ jest mu źle, nie jest zadowolony z siebie i tego, co osiągnął i chce to zmienić. Osoba, która zasymilowała archetyp Pełni, rozwija się, choć jest jej dobrze i czuje się usatysfakcjonowana sobą i swoim życiem, ale będąc istotą holistyczną, rozumie, że rozwój jest obowiązkiem człowieka i w tym zawiera się nasza duchowość.
Archetyp Pełni zawiera w sobie również takie wartości jak zrozumienie dla innych, tolerancja, otwartość na to, co nowe, zrozumienie dla każdego rodzaju inności, wyklucza zaś jakiekolwiek przejawy ksenofobii, niechęci etnicznej, rasizmu, dyskryminacji religijnej czy jakiejkolwiek innej. Zakres oddziaływania tego archetypu jest niezwykle szeroki i bogaty, podobnie zresztą jak i każde inne znaczenie arkanu Świat.  
Aspekt psychologiczny archetypu – człowiek, który przekroczył ogólnie dostępne ramy rozwoju, ideał, doskonałość w ludzkiej postaci, mądrość i wyrozumiałość, pełnia, harmonijna osobowość, zadowolenie czerpane z tego, co otacza, wolność duchowa, oświecenie, poczucie bezpieczeństwa, równowagi i harmonii z otaczającym światem oraz kosmosem, zdolność do postrzegania siebie jako mikrokosmosu, w którym odbija się makrokosmos, tolerancja, otwartość na nowe, empatia, przestrzeganie Praw Kosmicznych.
Aspekt prognostyczny archetypu – najwyższe szczęście, osiągnięcie celu, jaki się wcześniej wytyczyło, spotkanie z kimś kogo się kocha, a kogo się dawno nie widziało, spełnienie marzeń, realizacja planów, praca, którą się lubi i wykonuje nie tylko ze względów materialnych, zaspokojenie ambicji, sukces przynoszący publiczną aprobatę i korzyści materialne, dobrze wykorzystywana wiedza zdobyta poprzez doświadczenie, poszerzenie horyzontów umysłowych, podróże i badania naukowe, satysfakcjonujące kontakty z obcokrajowcami, zwycięstwo ducha nad materią, wejście na szczyt.
Wzorzec literacki – 1 List do Koryntian 13.
Wzorzec mitologiczny – Bóg-Ojciec (mitologia chrześcijańska); Budda (mitologia buddyjska).

środa, 2 stycznia 2013

W Nowym Roku

Święta i Sylwester minęły nam spokojnie, w domowej atmosferze, na wspólnych spacerach i zabawach z psami. Nareszcie mieliśmy dość czasu dla siebie.
Ala coraz pewniej się czuję. Mamy nadzieję, że zaczyna wierzyć, iż nasz dom jest jej domem. Powoli przybiera na wadze. W ciągu dwóch tygodni przytyła 2 kg, co bardzo nas cieszy, choć nadal widać każdą kosteczkę i można by było na niej uczyć się budowy psiego kośćca.
A ja piszę książkę "Archetypy Tarota", którą mam nadzieję skończyć i oddać do druku pod koniec stycznia.
A to nasza Przylaszczka (skrót od Przytulaszczka):


I cała trójka odpoczywająca po spacerze: