O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

niedziela, 23 sierpnia 2015

Leszczyna

Leszczyna - cenny i magiczny krzew poleskich szeptuch

Zastosowanie magiczne:
1. Poleskie szeptuchy radziły obsypać parę młodą po wyjściu ze świątyni po ceremonii zaślubin orzechami laskowymi, by zapewnić im płodność i dobrobyt.
2. Noszenie przy sobie zasuszonych, męskich kwiatostanów leszczyny („kotków”) zwiększa płodność w każdym znaczeniu tego słowa.
3. Wydychanie dymu z palonych, ususzonych liści leszczyny, a także zjadanie orzechów wzmacnia potencjał intelektualnych i mądrość.
4. Z witek leszczynowych robi się magiczne różdżki. Wybraną gałązkę można wyciąć jedynie w okresie od 1 listopada do ostatniego dnia lutego.
5. Gałązki leszczyny umieszcza się nad oknami w celu ochrony przed negatywną energią i uderzeniem pioruna.
6. W celu poprawy sytuacji materialnej należy przez 4 kolejne dni zjadać po 4 orzechy, a skorupki z nich trzeba zanieść do pracy i przechowywać w miejscu niedostępnym dla innych.
Zastosowanie medyczne:
1. Leszczyna wykazuje właściwości:
– przeciwrobacze,
– dezynfekujące,
– przeciwbakteryjne,
– korzystnie oddziałujące na psychikę.
2. Stosuje się ją w przypadku:
– żylaków,
– zaburzeń krążenia,
– hemoroidów.
– wyczerpania psychicznego.
3. Zewnętrznie stosujemy  leszczynę na:
– ropiejące zranienia,
– owrzodzenia,
– krosty i wypryski.
Przepisy kulinarne
Nalewka orzechowa
30 orzechów laskowych
1 laska wanilii
2 ziarna ziela angielskiego
2 szklanki spirytusu
2 szklanki wody
½ szklanki cukru
Rozbić skorupy orzechów, obrać z pokrywającej jądra skórki. Do nalewki wybrać białe, jędrne ziarna, posiekać nożem. Laskę wanilii przeciąć wzdłuż. W rondlu doprowadzić do wrzenia wodę, dodać cukier, gotować aż się rozpuści. Schłodzić. W pojemniku umieścić wszystkie składniki, szczelnie zamknąć, odstawić na 3 tygodnie kilkakrotnie w tym czasie wstrząsając. Nalewkę bardzo dokładnie przefiltrować przez gęste sito lub gazę, przelać do butelek, odstawić szczelnie zamknięty na okres co najmniej 3 miesięcy, aby nabrała właściwego smaku i zapachu.
Zupa orzechowa
¾ l bulionu
200 ml mleka
30 dag sera żółtego (np. gouda)
1 łyżka stołowa masła
1 żółtko
5 łyżek posiekanych orzechów laskowych
2 łyżki stołowe mąki pszennej
sól, gałka muszkatołowa, pieprz
Bulion zagotować ze 100 ml mleka. Ser żółty utrzeć na drobnej tarce i wsypać wraz z orzechami do wywaru. Całość mieszać do momentu, kiedy ser się roztopi. Mąkę, 100 ml mleka, wymieszać i przyprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Potem dodać masło. Roztrzepać żółtko z 50 ml zupy połączyć z resztą i wymieszać.

Brak komentarzy: