O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

wtorek, 5 lutego 2013

Archetyp Świat -pozycja odwrócona, cd.


Przeżywany przez nas archetyp symbolicznie przedstawiany przez odwróconą kartę Świat niczego tak bardzo się nie boi, jak zaangażowania. On bazuje na obojętności, zaniechaniu, znużeniu i znudzeniu. I w zasadzie nie ma w tym wypadku znaczenia w co się angażujemy – w walkę o własne szczęście, o dobro ludzkości, o ochronę przyrody, o rozwój duchowy czy o cokolwiek innego. Jeśli to czynimy, przejmujemy w swoje władanie przestrzeń, którą do tego momentu zajmowała Pustka. Jest tylko jeden warunek – nasze zaangażowanie musi być autentyczne i szczere, inaczej nic to nie da. Pustka się nie nabierze na żadne iluzoryczne deklaracje i nawet jeśli na chwilę ustąpi nieco miejsca, to szybko powrócić i zaatakuje ze zdwojoną siłą, udowadniając bezsens jakichkolwiek działań, otumaniając marazmem i apatią, sprowadzając zwątpienie i czarne myśli. Osoba, która przeżywa archetyp Pustki koniecznie powinna skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeutycznej, ponieważ bardzo trudno sobie z nim poradzić samodzielnie.
Aspekt psychologiczny archetypu – osoba skłaniająca innych do wstąpienia na drogę zła, gorycz, porażka z własnej winy, brak radości życia, brak cierpliwości do ludzi, niechęć do pomagania innym, stawianie siebie w centrum świata, ignorancja, pobłażanie samemu sobie, odwracanie się od możliwości rozwoju duchowego, brak sensu życia, apatia, pustka wewnętrzna, znużenie, znudzenie, marazm.
Aspekt prognostyczny archetypu – przeszkody, kłopoty, błędy, zawód, brak swobody, skrępowanie, rezygnacja z czegoś tuż przed osiągnięciem celu, strata, sukces, który przychodzi za późno i nie cieszy, zbyt duży wysiłek w proporcji do osiągnięć, brak uznania i akceptacji, obawa przed zmianami, pragnienie zachowania dotychczasowego stanu rzeczy, uparte trzymanie się świata materialnego, brak wiary, nadziei i miłości, problemy wynikające z ksenofobii. 
Wzorzec literacki – Cottard, „Dżuma”, Camus.
Wzorzec mitologiczny – nie ma takiego wzorca, ponieważ bogowie nie mogą prezentować Pustki, gdyby to robili, przestaliby być przedstawicielami mitologii.
Rozkład
Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób realizujesz Czytelniku archetyp karty Świat, zrób poniższy rozkład.
                                     
                                        1    
                          2                           3          
                                 4              5                
                                        6               
Znaczenia poszczególnych pozycji:
1. Czym w moim życiu jest Pełnia?
2. Jak mogę pogłębić swój rozwój?
3. Być częścią składową Wszechświata to…?
4. Czym w moim życiu jest Pustka?
5. W jaki sposób mogę pokonać Pustkę?
6. Czy jestem człowiekiem holistycznym?

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

bardzo ładny pod względem wartości blog. Chciałabym pojąć to wszystko, co potrafi Pani. Fajnie by było pomagać przy tym innym, choć pewnie najpierw sobie... Pozdrawiam

Adam pisze...

Niezwykle trafne ujęcie "Pustki". Zwłaszcza tego, że nie da się jej wypełnić iluzorycznymi wartościami, które wymyślamy jako tzw. "cokolwiek", co zabija ciszę.
Myślę, że tylko konkrety mogą usunąć pustkę. Jeśli człowiek nie potrafi odnaleźć czegoś, co roznieci w nim wewnętrzny ogień, jedyna recepta to ciężka praca i brak czasu na rozmyślania :-)