O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

środa, 17 czerwca 2015

Agrest

Zbliża się czas zbiorów owoców agrestu, ale warto pamiętać, że i liście tej rośliny mają właściwości magiczno-lecznicze


Zastosowanie magiczne:
1. Suszone liście agrestu spalane wzmacniają siły paranormalne, pomagają ujrzeć przyszłość. Wchodziły w skład mieszanki stosowanej przez wieszczki na wschodzie Europy.
2. Poleskie szeptuchy zalecały noszenie przy sobie liści agrestu lub spożywanie go w dowolnej postaci kobietom przed menstruacją jako środek wzmacniający i ochronny.
3. Ususzone owoce agrestu zaleca się trzymać w domu, niedaleko wejścia, najlepiej w dowolnym naturalnym pojemniku. Zapewnia to ochronę przed negatywnymi energiami.
Zastosowanie medyczne:
1. Owoce agrestu zawierają dużo witaminy C i E, z grupy B i prowitaminę A. Zawierają również minerały i pierwiastki śladowe, takie jak wapń, potas, fosfor, sód, krzem, magnez i żelazo. Kwaskowy smak agrest zawdzięcza zawartości kwasów jabłkowego i cytrynowego.
2. Agrest stosuje się do:
– poprawy i przyspieszenia metabolizmu, a więc wspierania odchudzania,
– oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii dzięki właściwościom moczopędnym,
– zwiększenia wydzielania żółci,
– kwas bursztynowy zawarty w owocach agrestu ma właściwości eliksiru młodości, dlatego szczególnie polecany jest dla osób starszych,
– świeży sok jest pomocny w krwotokach płucnych i stanach zapalnych jamy ustnej,
– liście agrestu stosowano jako środek pomagający w piasku nerkowym, czyli małych kamyczkach tworzących się w układzie moczowym,
– agrest zaleca się również osobom cierpiącym na niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza.

Przepisy kulinarne
 Sok z agrestu
Składniki:
2 kg agrestu
30 dag cukru
1,2 litra dobrej wody
Sposób wykonania:
Agrest rozdrobnić mikserem po czym zalać 1,2 l. wrzącej wody i doprowadzić do zagotowania, wówczas przecedzić i dodać cukier. Całość wymieszać i przelać do szczelnie zakręcanych butelek. Pasteryzować ok. 15-20 min w temperaturze 75 stopni.
Wino agrestowe
Jedno z lepszych win owocowych, w smaku przypomina dobre wina gronowe.
Do jego wyrobu najlepiej nadają się drobne, dojrzałe, ale nie przejrzałe owoce z odmian o barwie zielonej i żółtej. Sok z agrestu należy wycisnąć w dniu zbioru, najpierw dokładnie przebierając owoce, usuwając wszelkie nadpsute. Na 1 litr soku daje się 1 litr wody. Do tak przygotowanego zacieru dodać matkę drożdżową. Wlać do gąsiora odpowiednio zabezpieczonego korkiem i rurką fermentacyjną. Trzymać w cieple. Po zakończeniu procesu fermentacji burzliwej gąsior przenieść w chłodniejsze miejsce (najlepiej o temperaturze 15-18°), aby wino dofermentowało. Po ustaniu fermentacji zlać wino i na każdy litr dodać jeszcze 1 kg syropu z cukru (czyli 1 kg cukru rozpuszczony 2 szk. dobrej wody). Odczekać jeszcze przynajmniej 4 tygodnie (można nawet 8) i rozlać wino do czystych, wyparzonych wrzątkiem butelek, szczelnie zakorkować. Odłożyć do leżakowania na co najmniej pół roku (im dłużej, tym wino lepsze). Do wina agrestowego najlepiej pasują drożdże (matka drożdżowa) Madera i Tokaj do win białych.

Brak komentarzy: