O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

poniedziałek, 2 stycznia 2012

Wizualizacje

Inną, bardzo skuteczną metodą walki z czarnymi myślami są wizualizacje.
Ludzka wyobraźnia jest potężną siłą napędową, dostarczającą energii do realizacji różnorodnych zamierzeń i planów. Gdybyśmy nie mieli wyobraźni, świat byłby znacznie bardziej zacofany, niż jest. Z wyobraźnią bardzo ściśle jest związana technika wizualizacji, czyli przedstawienia sobie w umyśle danej sprawy, sytuacji czy planów, jako już zrealizowanych z pozytywnym skutkiem. Najbardziej spektakularne osiągnięcia w tej mierze obserwowano u wyczynowych sportowców, którzy pod opieką psychologów i trenerów wyobrażali sobie swoje osiągnięcia, widzieli w wyobraźni swoje sukcesy, tworzyli wizje wiwatujących na stadionach na ich cześć tłumów kibiców, a siebie stojących na podium i dekorowanych medalami. I choć osoby postronne mogło to dziwić, uzyskiwali lepsze rezultaty i częściej osiągali sukcesy niż ich koledzy, którzy nie stosowali tej techniki.
Wizualizacja nie jest niczym specjalnie trudnym. Można ją określić jako wyobrażenie ukierunkowane na konkretny cel. Nie pozwalamy, by nasze marzenia i myśli płynęły swobodnym potokiem, lecz wyznaczamy im konkretne koryto. Dzięki temu właśnie możemy pozbyć się czarnych myśli i wykreować dla siebie lepszą, pomyślniejszą i szczęśliwszą przyszłość.
Załóżmy, że otwierasz nowe przedsięwzięcie. Jesteś przepełniony pomysłami, przepełnia Cię entuzjazm i chęć działania i oto nagle do Twojej głowy zaczynają napływać myśli:
– Nie, to się nie uda. A kim ja jestem, żeby się na coś takiego porywać. Na pewno zabraknie mi pieniędzy. Nie poradzę sobie z tym. Lepsi ode mnie zęby na tym połamali. Wszyscy będą się ze mnie śmiać i wytykać mnie palcami. I tak dalej, i tak dalej.
Znasz to? No właśnie, to typowe czarne myśli, które prowadzą do zwątpienia, rezygnacji, przegranej. Dzięki nim wiele wspaniałych ludzkich pomysłów, planów i zamiarów nawet nie ujrzało światła dziennego, a wiele innych upadło, zanim zdążyło rozwinąć skrzydła. Co robić, kiedy złapiesz się na takich myślach? Zastosuj wizualizację! Jak to zrobić? Znajdź kilka wolnych chwil, usiądź w takim miejscu, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał i zacznij sobie wyobrażać swoją firmę w idealnym stanie. Zwizualizuj obszerne, zamożne pomieszczenia, w których prowadzisz działalność, pracowników zadowolonych z otrzymywanej zapłaty, kontrahentów, którzy dobijają się o to, by z Tobą współpracować. Wyobraź sobie, jak podjeżdżasz pod swoje biuro najnowszym modelem samochodu swojej ulubionej marki, jak wchodzisz elegancko ubrany do środka, jak wszyscy z szacunkiem Cię pozdrawiają. W swojej wizji uwzględnij jak najwięcej szczegółów, nie bój się popuścić wodzy swojej wyobraźni. Powtarzaj taką wizualizację za każdym razem, gdy w Twojej głowie zaczną się „kotłować” czarne myśli.
Tą samą techniką można pracować, niezależnie od rodzaju czarnych myśli. Mogą one dotyczyć nowego partnera, rozwoju związku, egzaminów, przyjęcia do pracy, relacji z ludźmi, zdrowia, uzdolnień, stanu posiadania i wielu, wielu innych spraw.
Cały „trik” polega tutaj na tym, iż nasza podświadomość realizuje to, o czym myślimy najczęściej, jeśli więc nasze myśli ciągle krążą wokół nieszczęść, bied i problemów, nasza podświadomość „realizuje” je, lecz kiedy „zmieniamy płytę” i koncentrujemy się na wyobrażeniach sukcesu, pomyślności i satysfakcji, podświadomość zaczyna działać w tym kierunku, by przyciągnąć do naszego życia te wartości. Ty Czytelniku musisz tylko pamiętać o jednym – wybór, jak żyć, należy do Ciebie.  

Brak komentarzy: