O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

czwartek, 24 maja 2012

Święte zioła

Rozpoczęłam pracę na książką "Święte zioła poleskich znachorek". Już widzę, że w jednym tomie nie dm rady zamieścić wszystkich posiadanych przeze mnie informacji o roślinach. Postaram się ograniczyć do 2 tomów. A każda roślinka będzie opisana następująco:
1.1. Agrest
Siła: zdrowie, ochrona, wzmocnienie sił psychicznych i paranormalnych.
Żywioł: ogień.
Pora zbioru: zbiera się dojrzałe owoce oraz liście, rano lub po południu w słoneczny dzień.
Opis: agrest (Ribes uva-crispa) to rozrośnięty krzew średniej wielkości, dochodzący wysokością do 1,5 m, z długimi, cienkimi gałązkami. Liście owłosione, wyrastające między ostrymi kolcami dochodzącymi wielkością do 1 cm. Kwiaty niepozorne, żółto-zielone, zebrane po 2-3 w pęczki, kwitną w kwietniu i maju. Owoc dość duży, okrągły lub jajowaty, zwisający, zwykle zielony lub żółty, choć są też zabarwione na czerwono. W naturze występuje w świetlistych lasach na terenie prawie całej Europy i w części Azji.
Oddziaływanie psychiczne: energie agrestu pomagają wzmocnić siły paranormalne, ułatwiają prognozowanie (wieszczenie) przyszłości i zrozumienie tego, co ma nastąpić, chronią, szczególnie kobiety, przed negatywną energią.
Zastosowanie magiczne:
1. Suszone liście agrestu spalane wzmacniają siły paranormalne, pomagają ujrzeć przyszłość. Wchodziły w skład mieszanki stosowanej przez wieszczki na wschodzie Europy.
2. Poleskie szeptuchy zalecały noszenie przy sobie liści agrestu lub spożywanie go w dowolnej postaci kobietom przed menstruacją jako środek wzmacniający i ochronny.
3. Ususzone owoce agrestu zaleca się trzymać w domu, niedaleko wejścia, najlepiej w dowolnym naturalnym pojemniku. Zapewnia to ochronę przed negatywnymi energiami.
Zastosowanie medyczne:
1. Owoce agrestu zawierają dużo witaminy C i E, z grupy B i prowitaminę A. Zawierają również minerały i pierwiastki śladowe, takie jak wapń, potas, fosfor, sód, krzem, magnez i żelazo. Kwaskowy smak agrest zawdzięcza zawartości kwasów jabłkowego i cytrynowego.
2. Agrest stosuje się do:
– poprawy i przyspieszenia metabolizmu, a więc wspierania odchudzania,
– oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii dzięki właściwościom moczopędnym,
– zwiększenia wydzielania żółci,
– kwas bursztynowy zawarty w owocach agrestu ma właściwości eliksiru młodości, dlatego szczególnie polecany jest dla osób starszych,
– świeży sok jest pomocny w krwotokach płucnych i stanach zapalnych jamy ustnej,
– liście agrestu stosowano jako środek pomagający w piasku nerkowym, czyli małych kamyczkach tworzących się w układzie moczowym,
– agrest zaleca się również osobom cierpiącym na niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza.
Przepisy kulinarne
Konfitury z agrestu
6 szk. niezbyt dojrzałego agrestu (czerwonego lub zielonego)
20 młodych liści wiśniowych
2 szk. wody
6 szk. cukru
Agrest przebrać, usunąć ogonki i resztki kwiatów, umyć. Liście wiśniowe także umyć i zalać w rondlu 2 szk. zimnej wody, zagotować, wrzącymi zalać agrest. Odstawić w chłodne miejsce na 12 godz. (można do 24). Po tym czasie płyn odcedzić, zalać nim cukier i zagotować. Do wrzącego syropu wrzucić owoce i smażyć na małym ogniu aż masa zrobi się szklista i zacznie w naturalny sposób zastygać. Gorące wkładać do wyparzonych słoików i gorące zakręcać. Zostawić do naturalnego ostygnięcia. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.
Sos agrestowy
Składniki:
250 g agrestu
½ szk. gęstej kwaśnej śmietany
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka mąki
Sposób wykonania:
Agrest zalać nie wielką ilością wody, dodać cukier i zagotować, po czym przetrzeć przez sito. Następnie dokładnie wymieszać śmietanę z mąką i dodać do agrestu. Gotować cały czas mieszając do zgęstnienia sosu.
Sok z agrestu
Składniki:
2 kg agrestu
30 dag cukru
1,2 litra dobrej wody
Sposób wykonania:
Agrest rozdrobnić mikserem po czym zalać 1,2 l. wrzącej wody i doprowadzić do zagotowania, wówczas przecedzić i dodać cukier. Całość wymieszać i przelać do szczelnie zakręcanych butelek. Pasteryzować ok. 15-20 min w temperaturze 75 stopni.
Wino agrestowe
Jedno z lepszych win owocowych, w smaku przypomina dobre wina gronowe.
Do jego wyrobu najlepiej nadają się drobne, dojrzałe, ale nie przejrzałe owoce z odmian o barwie zielonej i żółtej. Sok z agrestu należy wycisnąć w dniu zbioru, najpierw dokładnie przebierając owoce, usuwając wszelkie nadpsute. Na 1 litr soku daje się 1 litr wody. Do tak przygotowanego zacieru dodać matkę drożdżową. Wlać do gąsiora odpowiednio zabezpieczonego korkiem i rurką fermentacyjną. Trzymać w cieple. Po zakończeniu procesu fermentacji burzliwej gąsior przenieść w chłodniejsze miejsce (najlepiej o temperaturze 15-18°), aby wino dofermentowało. Po ustaniu fermentacji zlać wino i na każdy litr dodać jeszcze 1 kg syropu z cukru (czyli 1 kg cukru rozpuszczony 2 szk. dobrej wody). Odczekać jeszcze przynajmniej 4 tygodnie (można nawet 8) i rozlać wino do czystych, wyparzonych wrzątkiem butelek, szczelnie zakorkować. Odłożyć do leżakowania na co najmniej pół roku (im dłużej, tym wino lepsze). Do wina agrestowego najlepiej pasują drożdże (matka drożdżowa) Madera i Tokaj do win białych.
Receptury paramedyczne
Nalewkę z agrestu stosuje się właśnie przy problemach z trawieniem, na zaparcia oraz jako środek żółciopędny i moczopędny.
Nalewka z agrestu
Składniki:
1 kg owoców agrestu,
1 szk. spirytusu,
3 szk. wódki,
½ szk. bandy,
½ laski wanilii,
400 g cukru
Sposób wykonania:
Z agrestu odcinamy szypułki i kwiaty, myjemy, osączamy i osuszamy. Spirytus mieszamy z wódką. Każdy owoc kilkakrotnie nakłuwamy, wrzucamy do słoja i dodajemy wanilię. Zalewamy alkoholem, mocno potrząsamy słojem, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Co jakiś czas potrząsamy słojem. Po 3 tygodniach zlewamy płyn do gąsiorka, szczelnie zakrywamy i wynosimy do ciemnego, chłodnego pomieszczenia. Owoce zasypujemy cukrem i pozostawiamy na następne 3 tygodnie, nadal od czasu do czasu potrząsając słojem. Po tym czasie (cukier powinien całkowicie się rozpuścić), syrop zlewamy i łączymy z wcześniej zlanym płynem oraz brandy. Odstawiamy na 3 dni, następnie filtrujemy przez gazę, rozlewamy do butelek, szczelnie korkujemy i wynosimy w chłodne ciemne miejsce na co najmniej 4 miesiące.
W przypadku problemów trawiennych stosujemy 3 x dziennie po łyżce stołowej.
Przy zaparciach pijemy 50 mililitrów wieczorem przed snem.

Brak komentarzy: