O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

środa, 29 sierpnia 2012

Święte zioła

Z radością chwalę się, iż ukończyłam pracę nad 1 tomem książki "Święte zioła poleskich znachorek". Są w niej opisane rośliny stosowane przez szeptuchy w celach magicznych i leczniczych od A do J, łącznie 114 roślin. Każda została zaprezentowana w następujący sposób:


1.6. Anyż
Siła: ochrona, oczyszczenie, zachowanie młodości, ochrona podczas snu.
Żywioł: powietrze.
Pora zbioru: cała naziemna część rośliny od maja do sierpnia, owoce w sierpniu i wrześniu, korzeń – wrzesień-październik. Wszystkie części rośliny zbieramy podczas słonecznego popołudnia
Opis: anyż (Pimpinella anisum) jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Egiptu i Azji Mniejszej, gdzie od paru tysięcy lat jest również uprawiany. W Polsce hodowany na plantacjach i w ogródkach. Ma łodygę obłą do 50 cm wysoką, owłosioną, w górnej części rozgałęzioną. Liście dolne ma okrągławo-nerkowate, nie podzielone, liście środkowe trójklapowe o listkach jajowatych, natomiast górne krótkoogonkowe. Kwiaty białe, zebrane w kwiatostan typu baldach złożony. Owocem jest rozłupka, przeważnie nie rozpadająca się.
Oddziaływanie psychiczne: zapewnia spokojny sen, zapobiega koszmarom sennym i likwiduje bezsenność, sprzyja zachowaniu młodego wyglądu fizycznego i młodości duchowej.
Zastosowanie magiczne:
1. Nasiona anyżka wkłada się do poduszki, by zapewnić sobie spokojny i zdrowy sen.
2. Trzymanie nasion anyżu w domu odgania od niego złe moce i chroni przed zawiścią.
3. Ziele lub nasiona dodane do kąpieli oczyszczą z negatywnych energii (można działanie takiej kąpieli dodatkowo wzmocnić liśćmi laurowymi).
4. Gałązka anyżu powieszona nad łóżkiem spowalnia procesy starzenia.
5. Spalanie anyżu praktykuje się podczas rytuałów przywołujących duchy.
Zastosowanie medyczne:
1. W dolegliwościach górnych dróg oddechowych:
– nieżyt gardła i oskrzeli,
– suchy kaszel;
– chrypka;
– astma.
2. Ma właściwości mlekopędne, wykrztuśne, wiatropędne i przeciwskurczowe.
3. W chorobach przewodu pokarmowego:
– przy wzdęciach,
– w bólach brzucha;
– zaparciach,
– nieżyty żołądka i jelit;
– brak apetytu
Przepisy kulinarne
Likier anyżowy
20 g anyżu
15 g gorzkich migdałów
15 g kolendry
400 g cukru
0,40 l. spirytusu
½ litra wody
Anyż, kolendrę i migdały rozdrabniamy i zalewamy spirytusem dodając schłodzony syrop zrobiony z wody i cukru. Rozlewamy do ciemnych butelek korkujemy i zostawiamy na 2 tygodnie. Następnie zlewamy przez gęste sito lub gazę. Ponownie rozlewamy do czystych, wyparzonych butelek i odstawiamy na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie nadaje się do spożycia, ale z czasem smak i aromat stają się pełniejsze.
Anyżówka
20 g nasion anyżu biedrzeńca
5 g anyżu gwiaździstego
5-6 goździków
2-3 cm laski wanilii
otarta skórka i sok z 1 cytryny
½ szk. cukru
½ szk. miodu (najlepszy lipowy lub wrzosowy)
½ l. wódki 40% dobrej jakości
100 g spirytsu
Do słoja wrzucamy oba gatunki anyżu, dodajemy cukier, skórkę i sok z cytryny, wanilię, miód, wódkę i spirytus. Szczelnie zamykamy i mocno potrząsamy, a następnie odstawiamy w ciepłe miejsce na 5 tygodni, od czasu do czasu potrząsamy. Po tym czasie filtrujemy nalewkę przez gęste sito lub czyste płótno, rozlewamy do butelek, szczelnie korkujemy (można zalakować) i leżakujemy przez 3-4 miesiące (im dłużej, tym smak i aromat lepszy).
Receptury paramedyczne
W dolegliwościach dróg oddechowych
Sporządzamy wywar z 1 łyżeczki owoców anyżu na szklankę wody dodajemy do tego dwie łyżeczki tymianku. Gotujemy około 10 minut. Studzimy, przecedzamy przez gęste sito lub gazę. Następnie spożywamy po 1 łyżkę 3-4 razy dziennie do ustąpienia objawów.
Na kaszel
30g korzeni anyżu
½ l 40% dobrej jakościowo wódki.
Korzenie zalewamy wódką i zostawiamy na 7 dni w chłodnym miejscu, co jakiś czas lekko wstrząsając. Po tym czasie przecedzamy przez gęste sito lub gazę. Rozlewamy do ciemnych pojemników. Przechowujemy w chłodnym miejscu.
Stosowanie – 20 kropli nalewki na wodę lub cukier 5 razy dziennie co 3 godziny do ustąpienia kaszlu.
Skaleczenia i uszkodzenia skóry
Zebraną świeżą roślinę przetrzymać około 24 godzin w ciemnym pomieszczeniu, następnie oderwać dolne liście i boczne kolec, dokładnie umyć, rozgnieść i wycisnąć sok. Następnie zalać spirytusem w proporcji 1:1. Przechowywać w ciemnym pojemniku w chłodnym miejscu. Preparat nadaje się do zastosowania dopiero po 7 dniach.
Stosujemy do okładów i dezynfekcji skaleczonych miejsc. W przypadku okładów można rozcieńczyć preparat wodą.
Na spokojny sen
10 g nasion anyżu
50 g wódki dobrej jakości
Nasiona anyżu zalać wódką w małej, ciemnej buteleczce* i moczyć je przez 7 dni. Następnie przefiltrować przez gazę lub czyste płótno lniane.
Stosowanie – 5 kropli na wodę lub cukier przed snem.

Książkę można nabyć w sklepie internetowym: www.as2.pl 


3 komentarze:

Agata Rak pisze...

bardzo kusząca

Anonimowy pisze...

a są grafiki? zdjęcia kolorowe?

Alla Chrzanowska pisze...

Są czarno-białe zdjęcia. Niedługo będzie wersja w formie e-book'a z kolorowymi zdjęciami