O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

środa, 14 marca 2012

Wielkanoc

W związku z tym, że powoli zbliża się okres wielkanocny, chciałabym podzielić się z Wami informacjami, jak zgodnie z tradycją i kalendarzem ezoterycznym należy obchodzić ten okres.

Okres wielkanocny
Niedziela Palmowa (Wierzbowa)
1. To dzień, w którym robi się palmy, w naszym klimacie z wierzbowych gałązek odpowiednio wcześniej (przynajmniej 7 dni) ściętych i wstawionych do wody, żeby wypuściły listki. Ozdabia się je wstążkami i żywymi kwiatami, ewentualnie bibułką.
2. Dziś zgodnie z tradycją uderza się delikatnie po plecach poświęconą palmą-wierzbą bliskich ze słowami:
„Wierzba bije,
nie zabija.
Za tydzień
Wielki Dzień.”
Gwarantuje to osobie „bitej” dobre zdrowie i siły na cały rok.
3. Poświęconą wierzbę-palmę stawia się w najdalszym od drzwi wejściowych prawym rogu domu – zapewnia to ochronę i dostatek.
Wielki Poniedziałek
1. W tym dniu zamiata się podwórko miotłą z gałązek wierzbowych.
2. Dziś należy zrobić porządek na podwórku, w spichrzach, komórkach, piwnicach itp.
3. Odpowiedni dzień na przesadzanie kwiatów doniczkowych.
Wielki Wtorek
1. To dzień na robienie porządków w domu w trudno dostępnych miejscach, szafach, garderobach itp.
2. Rzeczy niepotrzebne, nieużywane przez cały rok oddaje się dziś bardziej potrzebującym.
3. Od tego dnia można i trzeba zbierać deszczówkę.
4. W Wielki Wtorek należy ugościć domowego skrzata mlekiem i chlebem.
Wielka Środa
1. Dzień ścisłego postu. Nie wolno dziś jeść żadnego mięsa, a nawet ryb.
2. Dobry dzień na osobiste (indywidualne) rytuały oczyszczające.
Oczyszczenie wiatrem
Rytuał ten wykonujemy na świeżym powietrzu, najlepiej na wzniesieniu, pagórku lub szczycie góry o świcie lub wczesnym rankiem, faza Księżyca nie ma w tym wypadku znaczenia. Służy on usunięciu uroków dotyczących blokad intelektualnych i finansowych, oczyszcza też ze skutków wampiryzmu energetycznego oraz czarnych myśli. Do odprawienia tego rytuału potrzebujemy:
– kawałek czerwonej nitki,
– kawałek pomarańczowej nitki,
– kawałek żółtej nitki,
– kawałek zielonej nitki,
– kawałek niebieskiej nitki,
– kawałek fioletowej nitki,
– kawałek białej nitki,
– olejek jałowcowy.
Zebrawszy potrzebne akcesoria udajemy się na wzgórze lub inne wzniesienie znajdujące się niedaleko naszego miejsca zamieszkania, namaszczamy nici olejkiem i owijamy miejsca na ciele nitką zgodną z kolorem czakry: czerwoną – dół bioder tak, by przechodziła przez kość ogonową; pomarańczową – górę bioder, nad spojeniem łonowym; żółtą przeprowadzamy przez okolicę splotu słonecznego; zieloną opasujemy okolice serca; niebieską przepasujemy na gardle; fioletową – czoło, a białą kładziemy na czubku głowy. Określamy, z której strony wieje wiatr i ustawiamy się twarzą do niego. Poddajemy się jego działaniu przez około 5 minut, a następnie zdejmujemy nitki, w takiej kolejności, w jakiej je zakładaliśmy i kolejno rzucamy je na wiatr.
3. Dzień zmiany pościeli i generalnego prania
Wielki Czwartek zwany też Czystym Czwartkiem
1. W tym dniu należy obowiązkowo wziąć kąpiel oczyszczającą.
2. Dzień mycia okien, podłóg itp. najlepiej wodą źródlaną albo deszczówką.
3.  Stosowny dzień na okadzenie domu mieszanką z igieł drzew iglastych (jałowiec, sosna, świerk), po to, by oczyścić go z negatywnych energii nagromadzonych zimą, a jeszcze lepiej – postawić kadzielnicę na progu domu i przeskoczyć przez nią do wnętrza. Gwarantuje to wykonującemu rytuał dobre zdrowie przez cały rok.
4. Dzień przygotowania magicznej soli. Robi się ją tylko raz w roku, w tym dniu. Garść soli stawiamy na piecu, kominku lub wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na dowolnym naczyniu odpornym na wysoką temperaturę (blaszka, patelnia, metalowa miseczka itp.). Sól nie może być poddana bezpośredniemu działaniu ognia (oczywiście tym bardziej mikrofal) i trzymamy około 15-20 minut. Następnie stawia się ją w kuchni na stole na całą noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Rano wsypuje się ją do lnianego woreczka i przechowuje w bezpiecznym miejscu. Stosuje się ją w przypadku różnych dolegliwości, niedomaganiań i spadku sił witalnych.
5. Jeśli jest taka możliwość, należy w Wielki Czwartek obejść swój dom trzykrotnie dookoła obsypując go mieszanką ziaren z dostępnych zbóż (żyto, owies, pszenica, jęczmień). Zapewni to ochronę, dostatek i zdrowie wszystkim domownikom.
6. Jeśli Wielkanoc jest wczesna i jeszcze nie doszło do wysiewu nasion – święci się je skrapiając wodą deszczową (koniecznie!) i naładowuje energią wykładając na kilka dni w słonecznym miejscu.
7. Kolacja w Wielki Czwartek powinna być ostatnim posiłkiem przed wielkanocnym śniadaniem.
Wielki Piątek
1. Dzień, w którym należy powstrzymać się od jedzenia i pić wyłącznie wodę źródlaną.
2. Dom powinien być już dziś całkowicie posprzątany.
3. Wielki Piątek to dzień malowania pisanek, w tym barwienia ich w cebulniku (wywarze z łupin cebuli – barwi na żółto i brązowo).
4. Dzień wybaczania – dziś trzeba wybaczyć wszystko innym i sobie.
5. Wielki Piątek to czas modlitwy, medytacji i duchowego skupienia.
6. Można dziś zacząć przygotowywać świąteczne potrawy, a szczególnie wielkanocne baby i paschę.
Pascha z orzechami i rodzynkami
600 g twarogu
200 g masła
400 g śmietany
4 jajka
2 szk. cukru
½ szk. migdałów
1 szk. rodzynków
6 łyżeczek skórki z cytryny lub pomarańczy
¼ łyżeczki wanilii
Sparzone migdały i rodzynki posiekać. Następnie twaróg dokładnie utrzeć, po czym nie przerywając ucierania dodawać stopniowo migdały, rodzynki, śmietanę, jajka, cukier, skórkę z cytryny oraz wanilię. Masę ustawić na małym ogniu i stale mieszając podgrzewać około 1 godziny (nie doprowadzać do wrzenia!). Po tym czasie przełożyć masę do formy, obciążyć i wstawić do lodówki lub inne chłodne miejsce na co najmniej 2 godziny
Wielka Sobota
1. Święci się sól, chleb i jajka (reszta to wymysł współczesnych). Można to zrobić w zgodzie z wyznawaną tradycją religijną lub samemu pokropić je wodą ze źródła lub deszczówką przyzywając Matkę Naturę i prosząc ją o uświęcenie tych pokarmów.
2. Nadal przestrzega się ścisłego postu lub w ogóle powstrzymuje się przed spożywaniem pokarmów poprzestając jedynie na picu wody źródlanej.
3. Słucha się bicia dzwonów. Ich dźwięk oczyszcza przestrzeń.
4. Ozdabia się dom kwiatami – narcyzy, żonkile, krokusy i inne, które już wyrosły w ogrodzie bądź baziami. Koniecznie jednak należy w tym dniu przynieść do domu żywą roślinę, która zdążyła już się pojawić w ogrodzie czy lesie.
5. Przygotowuje się stroik świąteczny – na wysianych 2 tygodnie wcześniej ziarnach owsa, które do tej pory już ładnie podrosły, układa się jajka i ozdabia w dowolny sposób.
7. Kończy się przygotowywanie potraw świątecznych.
Zupa chrzanowa
250 g wędzonego mięsa
cebula
pęczek włoszczyzny
200 ml startego chrzanu
4 jajka
sól
cukier
ziele angielskie
kilka suszonych grzybów
½ szk. śmietany
natka pietruszki
Mięso, włoszczyznę oraz grzyby zalać około 1 l wody i gotować około 40 minut. Grzyby uprzednio sparzyć wrzątkiem. Po tym czasie wyjść mięso i włoszczyznę i wrzucić ziele angielskie. Następnie dodać chrzan i doprowadzić do wrzenia, wówczas dodać śmietanę (ostrożnie, żeby się nie zwarzyła, ja wcześniej dodaję nieco wywaru do niej). Całość wymieszać i doprawić do smaku solą oraz cukrem. Gotować około 30 minut. Zupę obowiązkowo podajemy z cząstkami jajka.
Wielka Niedziela
1. Śniadanie wielkanocne zaczyna się do podzielenia się jajkiem i spożycia go.
2. Jest to dzień zabaw z ugotowanym jajkiem „w roli głównej”:
– turlanie jajka – wybiera się niewielkie wzniesienie lub nawet sztucznie je tworzy i turla się z niego jajko, wygrywa ten, czyje jajko zatoczy się najdalej;
– bicie się na jajka – zawodnicy wybierają jajka, każdy ma jedno „uderzenie”, bije najpierw jeden, potem drugi, wygrywa ten, którego jajko zostało całe;
– chowanie jajek – bierze się określoną, nieparzystą ilość pisanek, jedna grupa uczestników zabawy chowa jajka (można w domu, można w ogrodzie), a druga szuka. Wygrywa ta grupa, która ma więcej jajek, czyli jeśli szukający znaleźli połowę + 1 jajko, to wygrali oni, jeśli nie – wygrali ukrywający.
3. Dzień rodzinnych zabaw i radości.
4. Skorupki ze zjedzonych jajek należy pozbierać i zakopać na polu lub grządce, zapewni to obfite plony.
Poniedziałek Wielkanocny
1. W tym dniu należy obowiązkowo wyjść z domu z wizytą, na spacer itp.
2. Jeśli posiada się chrześniaka, to w Poniedziałek Wielkanocy trzeba go odwiedzić i zanieść drobny prezent, tzw. „zajączka” lub jak się to nazywa na Kresach „wołoczebno”.
3. To dzień, w którym mężczyźni stanu wolnego, którzy upatrzyli sobie dziewczynę, chcąc okazać jej swoje uczucia i zainteresowanie, powinni podarować jej dwie pisanki.
4. Dzień, w którym należy wypić kieliszek czerwonego wina.
5. Doskonały dzień na kontakty towarzyskie, spotkania i zabawy.
Niedziela tydzień po Wielkanocy
1. W tym dniu należy udać się na cmentarz, gdzie są groby bliskich, zanieść i położyć na nie pisanki i wylać kilka kropli czerwonego wina jako symbol trwania życia, tradycji i wyraz pamięci o przodkach.

Niniejszy tekst jest fragmentem mojej najnowszej książki "Magiczne kalendarium":
http://as2.pl/magiczne-kalendarium-alla-alicja-chrzanowska-p-2811.html 

4 komentarze:

Tolerancyjny pisze...

Droga Pani Alu.

Dzięki za ten artykuł. Myślę, że skorzystam z Pani rad, może nie w stu procentach, ale jednak. Wielkanoc to dla mnie głównie czas zadumy, może dlatego, że mam 67 lat?
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Panią bardzo, bardzo ciepło.

Edward z Wałbrzycha.

Bober pisze...

Pani Alu,
opisana w "Magicznym kalendarium" potrawa na 15.03 - kasza z rodzynkami i miodem - jest pyszna.
Dziękujemy za świetną książkę.
Pozdrawiam
Bożena

Anonimowy pisze...

Алиция, добрый день. Ирина из Минска. Спасибо за информацию к Пасхе - очень полезно. Буду рада, если в мае на ваших семинарах ее можно было бы купить на русском языке.

Alla Chrzanowska pisze...

Dobryj wiecher Irina! Etwo Wam spasibo!
Ja toze bylaby rada, jezeli etu knigu udstsa izdat k mojemu majskomu prijezdu w Moskwu, no wrat li... Wied nada jejo jescho pierewiesti na russkij jazyk. Ja Wadimu poslala jejo w janaware. Nu posmotrim. Za to mozna budiet kupit moju kolodu Taro Swietlowo Puti.
Vsieh blag Dorogaja