O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

czwartek, 30 czerwca 2011

Groszek, goździk i jaśmin

Dziś ciąg dalszy zwykłych-niezwykłych kwiatów:
Goździki
Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) to wieloletnia roślina o owłosionych, rozgałęzionych łodygach, na końcu których znajduje się tylko jeden kwiat. Osiąga wysokość do 40 cm. Jego liście są równowąskie lub łopatkowe, na brzegach szorstkie. Kwiaty osiągają średnicę do 2 cm i mają intensywną purpurowo-czerwoną barwę z białymi kropkami i ciemną obrączką. Lubi suche łąki, wrzosowiska, murawy i lasy sosnowe. Jego zmodyfikowane odmiany są uprawiane w ogródkach kwiatowych. Kwitnie od czerwca do września.
Energie ogólne: dodaje energii jang, budzi zainteresowanie sprawami bieżącymi, dodaje energii, daje siłę do rozwiązywania bieżących problemów, zakotwicza w realności.
Główne przesłanie: tylko realna ocena sytuacji pozwoli Ci poradzić sobie z bieżącymi problemami i odnaleźć spokój wewnętrzny.
Oddziaływanie psychiczne: pomaga myśleć realnie i obiektywnie oceniać bieżącą sytuację, usuwa lęk przed tym „czy sobie w życiu poradzę”, wzmacnia aktywność i chęć działania.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście i łodygi.
Zastosowanie w magii naturalnej:
– miłosnej: pomaga cieszyć się miłością, poprawia relacje między partnerami, czyni mężczyznę atrakcyjnym w oczach kobiety, wzmacnia pociąg seksualny. Stosuje się płatki, kwiatostany i całą naziemną część rośliny,
– kończenia: pozwala bezboleśnie zakończyć uciążliwy związek, pomaga znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, ułatwia rozwiązywanie bieżących problemów. Stosuje się kwiatostany i liście,
– sprawiedliwości i żniw: dodaje energii przy załatwianiu spraw urzędowych, sprawia, iż urzędnicy stają się przychylni, jest pomocny przy dochodzeniu swoich praw. Stosuje się kwiatostany, liście i łodygi,
– pieniądza: przyciąga pieniądze, ułatwia zawieranie korzystnych transakcji handlowych, chroni przed nabyciem zepsutych lub wadliwych rzeczy. Stosuje się płatki, liście i łodygi.
Oddziaływanie zdrowotne: napar z kwiatów goździka zastosowany do kąpieli zapobiega nadmiernej potliwości, łagodzi nerwobóle, dolegliwości reumatyczne, wzdęcia i nudności. Ekstrakt z tej rośliny zastosowany do inhalacji leczy katar i oczyszcza drogi oddechowe, ma również kojący wpływ na cerę i usuwa z niej skutki zmęczenia, niedospania i przepracowania. Olejek goździkowy stosowany w masażu pomaga w zaburzeniach pokarmowych, artretyzmie, reumatyzmie i przeziębieniach. W lecznictwie stosuje się tylko pąki i młode kwiatostany.

Groszek  
Groszek leśny (Lathyrus sylvestris) to roślina wieloletnia o okazałej, dochodzącej do 2 m długości łodydze, płożącej się lub pnącej. Liście mają kształt lancetowaty, są wąskie i wydłużone (do 14 cm). Liściom towarzyszą wąsy czepne. Kwiaty osiągają średnicę do 2 cm i mogą mieć barwę różową, czerwoną lub fioletową. Owoce mają formę strąków.  Rośnie w lasach liściastych i mieszanych, na brzegach lasów i dróg, w żywopłotach i zaroślach. Kwitnie w lipcu i sierpniu.
Energie ogólne: dodaje energii jang, działa wspomagająco i ochronnie; sprzyja miłości i przyjaźni, wspomaga finanse, rozwija poczucie odpowiedzialności społecznej i rodzinnej.
Główne przesłanie: jeśli podniesiesz oczy znad ziemi i spojrzysz w dal na horyzont, to zobaczysz, że Twoje problemy wcale nie są takie straszne, a wtedy będziesz umiał sobie z nimi poradzić.
Oddziaływanie psychiczne: uspokaja nerwowo i emocjonalnie, pozwala zdystansować się w stosunku do bieżących problemów, pomaga w zaadoptowaniu się w nowej sytuacji.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny, korzeń i owoce.
Zastosowanie w magii:
– miłosnej: pomaga zaakceptować partnera takim, jakim jest, wzmacnia wierność, lojalność i przywiązanie. Stosuje się płatki i kwiatostany,
– płodności: ułatwia poczęcie dziecka, sprzyja twórczości w każdym tego słowa znaczeniu, nasila pomysłowość i fantazję. Stosuje się płatki, kwiatostany i owoce,
– początków: sprzyja rozpoczynaniu nowych spraw, zapewnia powodzenie w nowym biznesie i każdym innym przedsięwzięciu wymagającym działania. Stosuje się całą naziemną część rośliny i owoce,
– obfitości: kieruje w stronę działań, które przyniosą wzrost dochodów, inspiruje do pomnażania stanu posiadania. Stosuje się kwiatostany, liście i owoce.
Oddziaływanie zdrowotne: napary z młodego ziela groszku działają wyksztuśnie i są skutecznym środkiem w chronicznym zapaleniu oskrzeli, działają wspomagająco w zapaleniach płuc i innych dolegliwościach dróg oddechowych, stosuje się je również w przypadku bezsenności. Odwar z korzenia groszku jest środkiem nasercowym. Natomiast kąpiele w odwarze z ususzonej rośliny działają wzmacniająco na kości, regenerują ich tkankę oraz są skutecznym środkiem przeciwko robaczycy. Stosuje się całą naziemną część rośliny, korzeń i wysuszone owoce.

Jaśmin 
Jaśmin, którego botaniczna nazwa brzmi jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), jest krzewem osiągającym wysokość 3 m. Charakteryzują go sztywne, prosto wzniesione gałązki, o kasztanowobrunatnej, łuszczącej się korze, jajowatych, cienkich liściach długich na 10 cm i na 5 szerokich. Kwiaty o mlecznobiałej barwie i odurzającym, intensywnym zapachu osiągają średnicę do 3 cm i są zebrane w gronach po 1 do 10 sztuk. Początkowo uprawiany tylko w ogrodach (od XVI w.), z czasem zdziczał i występuje w lasach mieszanych, żywopłotach, przy drogach i w zaroślach. Kwitnie od maja do lipca.
Energie ogólne: dodaje energii in, działa ochronnie i wspomagająco; przyciąga miłość i pieniądze, ułatwia medytację, wywołuje prorocze sny i wizje, uaktywnia jasnowidzenie.
Główne przesłanie: jeśli przestaniesz się bać okazywać swoich uczuć, powrócą one do Ciebie pomnożone i zaspokoją Twoje serce.
Oddziaływanie psychiczne: usuwa lęk przed miłością i bliskością, chroni przed toksyczną namiętnością, czyni człowieka romantycznym i bardziej wrażliwym.
Używane części rośliny: płatki, pojedyncze kwiatostany i całe grona, kora i liście.
Zastosowanie w magii:
– miłosnej: potęguje urok i słodycz kobiety, przezwycięża oziębłość, pomaga cieszyć się miłością zmysłową, potęguje namiętność w związku, sprzyja mężczyznom w poszukiwaniu nowej miłości. Stosuje się płatki, kwiatostany i całe grona,
– początków: pomaga przezwyciężyć początkową nieśmiałość w związku, ułatwia zainicjowanie nowej znajomości, pomaga przełamać tremę przy pierwszym intymnym kontakcie. Stosuje się płatki, pojedyncze kwiatostany i całe grona,
– obfitości: pomaga pomnożyć to, co już się ma zarówno w sensie emocjonalnym, jak i materialnym, chroni stan posiadania. Stosuje się pojedyncze kwiatostany i całe grona, korę i liście,
– rozstania: ułatwia rozstanie się z nieodpowiednim partnerem, pomaga dostrzec destrukcyjność związku, łagodzi ból po stracie bliskiej osoby. Stosuje się kwiatostany i całe grona.
Oddziaływanie zdrowotne: eliksir sporządzony z płatków jaśminu i stosowany do przemywania uszu poprawia słuch. Kąpiel w naparze z kwiatów i kory tego krzewu zapobiega poceniu się i usuwa nieprzyjemny zapach ciała, można go również stosować do higieny intymnej. Herbatka z kwiatów jaśminu działa odprężająco. Zrobione z płatków i kwiatostanów jaśminu potpourri jest skutecznym środkiem odświeżającym i odkażającym powietrze w zamkniętych pomieszczeniach. Stosuje się płatki, kwiatostany i korę.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Pani Alicjo
Bardzo dziękuję za kolejny numer kwartalnika i serdecznie pozdrawiam!
Małgosia