Kontynuując temat ogrodu i ziół proponuję kolejne pożyteczne i magiczne rośliny. Oczywiście wszystkie opisywane tu zioła rosną w moim ogrodzie.
Malina
Malina właściwa (Rubus idaeus) to krzew osiągający wysokość nawet do 2 m , z licznymi drewniejącymi łodygami wznoszącymi się prosto ku górze lub zwieszającymi się łukowato i opatrzonymi niewielkimi kolcami. Liście maliny są pierzaste, zabarwione na żywy zielony kolor, pod spodem delikatnie owłosione. Białe lub delikatnie różowe, pięciopłatkowe kwiaty są zebrane w luźne grona. Owocem są czerwone, słodkie jagody, które dojrzewają w lipcu i sierpniu. W naturze występuje w zaroślach, lasach, na zrębach i kamiennych wysypiskach. Kwitnie w maju i czerwcu, a zdarza się, że i dłużej.
Energie ogólne: ma działanie ochronne, lecznicze i wspomagające; usuwa nadmierny materializm, rozwija intuicję, dodaje energii, odsłania prawdę i wzmacnia obiektywizm.
Oddziaływanie psychiczne: nie pozwala martwić się drobiazgami, pomaga odnaleźć swoją drogę życiową, usuwa wątpliwości i ułatwia znalezienie odpowiedzi na egzystencjalne pytania.
Używane części zioła: kwiatostany, liście, owoce, łodygi, cała naziemna część rośliny.
Termin zbioru: owoce i liście od maja do sierpnia, łodygi w listopadzie.
Pora zbioru: suchy, słoneczny dzień
Używane eliksiry: susz (liście, owoce, gałązki), świeże liście, sok, napar, wyciąg, nalewka.
Zastosowanie w magii:
– miłosnej: przywołuje nowe uczucie, ułatwia nawiązywanie kontaktów z płcią przeciwną, czyni miłość piękniejszą i bardziej romantyczną. Stosuje się kwiatostany, liście, owoce,
– mocy: poprawia stan zdrowia i zwiększa witalność organizmu, pomaga spojrzeć prawdzie w oczy i realnie ocenić daną sytuację. Stosuje się liście, owoce, łodygi, całą naziemną część rośliny,
– płodności: daje natchnienie w pracy twórczej, sprawia, iż to, co robimy, przynosi korzystniejsze rezultaty, niż się spodziewamy. Stosuje się kwiatostany, liście, owoce, łodygi,
– pieniądza: daje równowagę między światem ducha i materii, usuwa negatywne kody związane z pieniędzmi, pobudza intuicję związaną z biznesem. Stosuje się kwiatostany, owoce, liście.
Oddziaływanie zdrowotne: malina wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe, moczopędne, oczyszczające, przeciwreumatyczne, odżywcze i witaminizujące. Bywa zalecana we wszelkich dolegliwościach natury przeziębieniowej, obniża gorączkę, wywiera korzystny wpływ na prostatę. Owoce maliny są skutecznym antidotum przy objawach awitaminozy organizmu, w szkorbucie i paradontozie. Zewnętrznie można używać liści malin do płukania gardła w przypadku bólu lub owrzodzeń, jak również na zranienia, przeciwko hemoroidom, w trądziku i innych wypryskach skórnych. Stosuje się liście, owoce, łodygi, całą naziemną część rośliny.
Przeciwwskazania: malinę można stosować w dowolnych ilościach za wyjątkiem pierwszego trymestru ciąży.
Mięta
Mięta pieprzowa (Mentha x piperita) jest rośliną uprawną, która powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków naturalnych – mięty nadwodnej i mięty zielonej. Ta wieloletnia roślina osiąga wysokość do 80 cm . Wyrasta z silnie rozgałęzionego kłącza. Liście ma liczne, intensywnie zielone, podłużne lub jajowate, pod spodem lekko owłosione, zaś łodygę prostą. Różowe kwiaty zebrane są w podobnych do kłosów kwiatostanach, osiągających długość do 6 cm . Cała roślina intensywnie i aromatycznie pachnie. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Energie ogólne: wpływa oczyszczająco, leczniczo i wspomagająco; chroni przed złem, przyciąga pieniądze, wzmacnia namiętność, pobudza aktywność na każdym poziomie.
Oddziaływanie psychiczne: usuwa irracjonalne lęki, dodaje animuszu, chroni przed popełnieniem błędów, likwiduje skłonność do martwienia się na zapas, strzeże przed pokusami.
Używane części zioła: kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny.
Termin zbioru: od maja do lipca.
Pora zbioru: suchy, słoneczny dzień.
Używane eliksiry: napar, nalewka, susz, olejek, świeże liście.
Zastosowanie w magii:
– miłosnej: pobudza aktywność seksualną, ułatwia pierwsze intymne zbliżenie, chroni twałe związki partnerskie, zapewnia wierność. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny,
– początków: pomaga zająć się czymś nowym i przezwyciężyć obawy związane z wszelką podejmowaną po raz pierwszy działalnością. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– mocy: wspiera rozwój osobowości, pomaga stać się autorytetem, sprzyja wzrostowi prestiżu i awansowi społecznemu. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny,
– płodności: sprzyja powiększeniu się liczby przyjaciół i znajomych, korzystnie wpływa na rozwój życia towarzyskiego, przyciąga ciekawe propozycje. Stosuje się kwiatostany, liście,
– pieniądza: przyciąga okazje do zarobienia pieniędzy i korzystnego ich zainwestowania, chroni przed zazdrością na tle materialnym. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.
Oddziaływanie zdrowotne: mięta pieprzowa pobudza czynności wydzielnicze żołądka i wątroby, ułatwia trawienie, usuwa nudności, działa rozkurczowo, wiatropędnie, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, uspokajająco i napotnie. Zaleca się ją w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego, szczególnie w przypadku zaburzeń pracy jelit, trzustki i wątroby. Jest również wskazana w nerwicach wegetatywnych, w migrenowych bólach głowy, w chorobie lokomocyjnej i jako środek ogólnie uspokajający. Zewnętrznie służy do płukania jamy ustnej i gardła oraz w postaci okładów w zapaleniach stawów, w reumatyzmie i w nerwobólach. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.
Przeciwwskazania: mięta może wywoływać uczulenia i nie wolno jej podawać matkom karmiącym i niemowlętom. Nie wolno jej też łączyć z leczeniem homeopatycznym.
1 komentarz:
Szanowna Pani Alicjo !
Bardzo dużo radości sprawia mi czytanie Pani bloga.
Raz, że ciekawy; dwa, że pisany pięknym, jasnym językiem. Mam wrażanie, że słyszę Panią, razem z intonacją, uśmiechami, zatroskaniem czy entuzjazmem.
Proszę pisac - brak komentarzy to czasami najlepszy komentarz. Wszystko zrozumiałe, trafiło do serc i umysłów czytających. Czekam niecierpliwie na kurs run w Wasilkowie lub W-wa. Pozdrawiam -Kasia
Prześlij komentarz