O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

środa, 6 lipca 2011

Mak i mieczyk

Dziś dalej kontynuujemy opis kwiatów wchodzących w skład "niezbędnika zielarki":
Mak
Mak polny (Papaver rhoeas) to efektowna roślina osiągająca wysokość do 80 cm o delikatnie owłosionych liściach i łodydze. Kwiaty o ognistoczerwonej barwie i średnicy do 8 cm zdobią wierzchołek łodygi. U nasady, wokół pręcików występują czarno zabarwione plamy. Początkowo pąk zwisa na długiej łodydze, lecz podnosi się wraz z otwarciem kwiatu. Niegdyś występował pospolite w łanach zbóż. Został tam wytępiony i przeniósł się na wysypiska, nieużytki i pobocza dróg. Zmodyfikowane odmiany są uprawiane w ogródkach kwiatowych. Występuje w południowej i środkowej Europie. Kwitnie od maja do lipca.
Energie ogólne: dodaje energii in, działa oczyszczająco i wspomagająco, wspiera i rozwija intuicję oraz dar jasnowidzenia, pomaga zrozumieć i pogodzić się z przeznaczeniem. 
Główne przesłanie: jeśli przestaniesz walczyć ze swoim przeznaczeniem, ukaże Ci ono swoją jasną stronę, a wtedy zaakceptujesz to, co Cię czeka.
Oddziaływanie psychiczne: łagodzi wzburzone emocje, pomaga zrozumieć siebie i sens życia, koi skołatane nerwy, usuwa skutki stresu, daje poczucie bezpieczeństwa.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, owoce.
Zastosowanie w magii naturalnej:
– miłosnej: pomaga pogodzić się skłóconym parom, powoduje, iż seks staje się bardziej urozmaicony, zachęca do aktywności erotycznej. Stosuje się płatki, kwiatostany i owoce,
– mocy: wpływa korzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne, pozwala zapanować nad sobą w każdej sytuacji, chroni przed fałszywymi przyjaciółmi i ukrytymi wrogami. Stosuje się kwiatostany i owoce,
– kończenia: tonuje emocje po nagłym zerwaniu, definitywnie odcina od starych spraw z przeszłości, pomaga pozbyć się negatywnych cech charakteru. Stosuje się kwiatostany i owoce.
Oddziaływanie zdrowotne: ludowy środek uspokajający. Korzystnie oddziaływuje w chorobach górnych dróg oddechowych i może być stosowany jako skuteczny środek przeciwko chrypce, anginie, bólom gardła i suchemu kaszlowi. Mak polny jest skuteczny przy zapaleniu jamy ustnej i dziąseł. Może służyć do przemywania i okładów na oczy przy zapaleniach spojówek oraz do irygacji w stanach zapalnych pochwy. Wewnętrznie stosuje się go przy biegunce i kolce jelitowej. Stosowany zewnętrznie w postaci okładów zmniejsza bóle miejscowe, łagodzi odmrożenia i oparzenia. Napar z płatków dowolnego maku zastosowany do kąpieli działa relaksująco i uspokajająco. Stosuje się płatki, kwiatostany, owoce.

Mieczyki
Mieczyk dachówkowaty (Gladiolus imbricatus) to roślina wieloletnia osiągająca wysokość do 60 cm, wyrastająca z bulwiastej cebuli. Charakteryzują go mieczowate, pochwiaste liście, często dłuższe od prostej łodygi i gęsty, jednostronny kwiatostan składający się z 4 do 10 kwiatów o jasnoróżowym kolorze. Na dolnych końcach płatków mogą występować białe, podłużne paski. Lubi miejsca podmokłe, łąki bagienne, zarośla. Zmodyfikowane formy są wyjątkowo popularne jako kwiaty ozdobne sadzone w ogródkach kwiatowych i parkach. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
Energie ogólne: dodaje energii jang, działa ochronnie, oczyszczająco i wspomagająco; dodaje animuszu i werwy, zwiększa witalność, cierpliwość i konsekwencję.
Główne przesłanie: jeśli dostrzeżesz fakt, iż jesteś wyjątkowy i niepowtarzalny, Twoje życie nabierze innego wymiaru i nowych znaczeń.
Oddziaływanie psychiczne: ułatwia asertywność, odblokowuje negatywne kody związane z pieniędzmi, pozwala dostrzec wyjątkowość i niepowtarzalność jednostki ludzkiej.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny.
Zastosowanie w magii naturalnej:
– miłosnej: pomaga dostrzec w partnerze niewidzialne dotąd cechy, powoduje renesans uczuć w stałych związkach, pomaga wyrażać swoje potrzeby seksualne. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– sprawiedliwości i żniw: pomaga dochodzić swoich praw, chroni przed popełnieniem błędu prawnego, przyspiesza procesy sądowe. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– początków: sprzyja rozpoczynaniu spraw finansowych, otwarciu własnego biznesu, założeniu nowego konta w banku, sprzyja wszelkim nowym związkom, tak partnerskim, jak i uczuciowym. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny,
– pieniądza: ułatwia mądre gospodarowanie posiadanymi zasobami finansowymi, chroni przed rozrzutnością, sprzyja mądremu oszczędzaniu. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.
Oddziaływanie zdrowotne: mieczyki oddziaływują przed wszystkim na wygląd zewnętrzny, ujędrniają skórę całego ciała i likwidują jej podrażnienia, zapobiegają powstawaniu zmarszczek, łagodzą cellulitis. Najskuteczniej działają zastosowane w kąpieli lub jako parówka na twarz. Można też stosować okład z kwiatów mieczyka na miejsca występowania cellulitis. Stosuje się płatki, kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.

Brak komentarzy: