O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

piątek, 8 lipca 2011

Pelargonia i piwonia

Pelargonia
Pelargonia rabatowa (Pelargonium hortorum) jest typową rośliną ogrodową i mieszańcem kilku gatunków. Wielkość w tym gatunku jest zróżnicowana, ponieważ są odmiany zarówno karłowate, jak i bardzo wysokie. Ma grube, mięsiste pędy, które silnie się rozgałęziają. Kwiaty, zebrane w gronach na długiej łodydze, są jednobarwne, ale o szerokim spektrum kolorów – czerwone, różowe, karminowe, łososiowe i białe. Liście mają kształt okrągły lub nerkowaty, są lekko owłosione o karbowanych brzegach. Potarte wydzielają intensywny zapach. Kwitnie od maja do października.
Energie ogólne: dodaje energii in, wpływa oczyszczająco, ochronnie; oczyszcza z negatywnych energii i chroni przed złem, wspomaga witalność, pomaga pokonywać przeszkody.
Główne przesłanie: jeśli odnajdziesz swoją wewnętrzną siłę i odwagę, będziesz w stanie pokonać wszystkie trudności i osiągnąć wymarzony sukces w każdej dziedzinie życia.
Oddziaływanie psychiczne: dodaje entuzjazmu i odwagi, usuwa zwątpienie i zniechęcenie, pomaga pokonać strach i obawy, wspiera męstwo i hart ducha, pobudza odwagę.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny, korzenie.
Zastosowanie w magii:
– miłosnej: uspokaja wzburzone emocje, usuwa lęk przed miłością i bliskością, otwiera na głębsze doznania zmysłowe, uaktywnia seksualnie. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– sprawiedliwości i żniw: chroni przed niesprawiedliwością i nieprawością, pomaga unikać fałszywych i dwulicowych ludzi. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny,
– mocy: przyciąga powodzenie i szczęśliwy los, umacnia wiarę w możliwość osiągnięcia sukcesu, ułatwia konstruktywne działanie. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny,
– kończenia: ułatwia doprowadzenie spraw do pomyślnego końca, wspomaga wzrost prestiżu i społecznego uznania. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny, korzenie.
Oddziaływanie zdrowotne: spalane suszone ziele pelargonii odstrasza insekty i odświeża powietrze. Płatków używa się do potpourri. Sok ze świeżej rośliny usuwa ból i swędzenie z miejsc po ugryzieniu owadów. Stosuje się płatki, kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.

Piwonia
 Piwonia lekarska (Peonia officinalis) to ozdobna bylina o bulwiastych korzeniach, nagiej, rozgałęzionej łodydze i podwójnie trójdzielnych liściach. Szczyt łodygi zdobią piękne białe, różowe lub czerwone kwiaty o licznych, różnej wielkości płatkach, największych u podstawy i o intensywnym zapachu. Kwitnie w maju i czerwcu.
Energie ogólne: dodaje energii in, ma silne działanie oczyszczające, ochronne i wspomagające, osłania przed tzw. „złym okiem” i zawiścią, daje poczucie bezpieczeństwa.
Główne przesłanie: strach jest w Tobie i tylko w Tobie, więc jeśli go opanujesz, to sam szybko przekonasz się, że żyjesz w najbezpieczniejszym miejscu Wszechświata.
Oddziaływanie psychiczne: usuwa irracjonalne lęki, dodaje animuszu, chroni przed popełnieniem błędów, likwiduje skłonność do martwienia się na zapas, strzeże przed pokusami.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny, nasiona, bulwy.
Zastosowanie w magii naturalnej:
– miłosnej: biała piwonia wspiera wierność, różowa pogłębia zrozumienie między partnerami, zaś czerwona przywołuje nową miłość i nasila namiętność. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– mocy: wspomaga zdrowie fizyczne i psychiczne, dodaje sił i wzmacnia hart ducha, usuwa niepotrzebne obawy, umacnia sukces. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny,
– sprawiedliwości i żniw: pozwala cieszyć się tym, co osiągnęliśmy, chroni przed ludzką zawiścią, nie pozwala, by do domu weszło „zło”. Stosuje się płatki, kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny, bulwy,
– kończenia: cokolwiek robimy, piwonia pomaga doprowadzić to do pomyślnego końca, otwiera oczy na brak miłości w związku. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.
Oddziaływanie zdrowotne: piwonię stosuje się jako środek uspokajający ataki astmy i epilepsji. Korzeń piwonii wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i obniża ciśnienie krwi. Dodatkowo korzeń piwonii białej stosuje się w dolegliwościach wątroby. Piwonia od dawna jest znana jako środek wzmacniający i upiększający skórę, używa się go zarówno zewnętrznie w formie kąpieli, jak i wewnętrznie w postaci naparu. Okłady z korzenia piwonii czerwonej zapobiegają i tamują krwawienia z nosa. Stosuje się płatki, kwiatostany, nasiona, bulwy.

Brak komentarzy: