O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

środa, 13 lipca 2011

Rumianek, słonecznik i stokrotka

Adela sprawiła mi dużą radość, dostrzegając moje zdjęcia. Fotograf ze mnie bardzo słabiutki, więc miałam wątpliwości, czy je wstawić, ale jako że są to fotografie roślin z mego ogrodu, uznałam, że nie zaszkodzą.

Rumianek
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to jednoroczna roślina osiągająca wysokość od 20 do 50 cm, o słabym systemie korzeniowym, wzniesionej i rozgałęzionej łodydze, pierzastych liściach i średniej wielkości kwiatach o drobnych, białych płatkach i intensywnie żółtych środkach. Cała roślina wydziela dość intensywny zapach. Jako siedlisko upodobał sobie nieużytki, pola zasiane zbożem, brzegi dróg oraz wysypiska. Kwitnie od maja do września.
Energie ogólne: dodaje energii jang, wpływa ochronnie i wspomagająco; uspokaja i ułatwia relaks, zwiększa obiektywizm, sprowadza spokój i harmonię, usuwa skutki stresu.
Główne przesłanie: spokój, harmonia i piękno są w zasięgu Twojej ręki, wystarczy, że zechcesz po nie sięgnąć, a pojawią się w Twoim życiu i wniosą do niego równowagę.
Oddziaływanie psychiczne: pomaga zwalczyć depresję, wnosi spokój ducha i radość w życie, hamuje chorobliwe podniecenie, równoważy wszelkie skrajne stany emocjonalne.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny.
Zastosowanie w magii:
– miłosnej: dodaje wigoru, czyni życie erotyczne atrakcyjniejszym i bardziej urozmaiconym, pomaga przezwyciężyć nudę w związku. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– mocy: doskonale wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, wzmacnia takie cechy, jak opanowanie, rzetelność, uczciwość. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– początków: pomaga zająć się czymś całkowicie nowym i przezwyciężyć obawy związane z wszelką podejmowana po raz pierwszy działalnością. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– kończenia: sprawia, iż to, co zostało zaczęte, jest doprowadzone do końca, odcina od żalów i niepotrzebnych pretensji, wspiera pozbycie się uzależnień. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– rozstania: pomaga przejść przez najtrudniejszy etap po zerwaniu związku, sprawia, iż to, co było ukryte, zostaje ujawnione. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.
Oddziaływanie zdrowotne: rumianek działa przede wszystkim przeciwzapalnie na błony śluzowe i skórę oraz rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, pobudza trawienie, zapobiega wzdęciom, działa przeciwbólowo i przeciwwymiotnie, jak też uspokajająco i kojąco na system nerwowy. Używa się go w przypadku większości dolegliwości przewodu pokarmowego, w bólach brzucha, zgadze, wzdęciach, w biegunkach, w chorobach wrzodowych żołądka i jelit. Bywa stosowany w chorobach układu moczowego, w chorobach z wysoką gorączką, w nerwobólach oraz w chorobach kobiecych. Napar z rumianku służy do przemywania oczu i okładów na nie. Wyciąg z rumianku zalecany jest do inhalacji w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Znane jest także działanie kosmetyczne tej rośliny – łagodzi zaczerwienienia i wypryski na skórze oraz wzmacnia i rozjaśnia włosy. Stosuje się płatki, kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.

Słonecznik
Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) to jednoroczna, bardzo wysoka, czasami osiągająca nawet ponad  2,5 m, roślina, o wzniesionej, z reguły słabo rozgałęzionej łodydze, w dolnej części pokrytej dużymi, sercowatymi liśćmi. Na jej wierzchołku mieści się duży kwiat złożony z żółtych, języczkowatych, brzegowych płatków i środkowych, rurkowatych, w kolorze brunatnym. Owocem są niełupki, popularnie zwane pestkami. Kwitnie od czerwca do września.
Energie ogólne: dodaje energii jang, ma działanie oczyszczające, ochronne i wspomagające, wspiera rozwój własnej indywidualności, harmonizuje z otoczeniem.
Główne przesłanie: słońce świeci tak samo dla wszystkich, również i dla Ciebie, wystarczy, że po prostu to zauważysz.
Oddziaływanie psychiczne: pomaga uniezależnić się od rodziców, ułatwia pozbycie się próżności, egocentryzmu i napastliwości, ułatwia współpracę z innymi.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny, owoce.
Zastosowanie w magii naturalnej:
– miłosnej: przynosi szczęście w miłości, pomaga spotkać wymarzonego partnera (partnerkę), likwiduje „ciemne” strony związku. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– mocy: wspiera rozwój osobowości, dodaje charyzmy, pomaga stać się autorytetem dla innych, sprzyja wzrostowi prestiżu i awansowi społecznemu. Stosuje się płatki, kwiatostany, owoce,
– pieniądza: przyciąga pieniądze w każdej postaci, to znaczy i jako możliwość wzrostu dochodów, i jako pomnożenie tego, co się ma (inwestycje), i jako nieoczekiwane zyski (np. wygrane). Stosuje się płatki, kwiatostany, owoce,
– płodności: sprzyja poczęciu dziecka (ale uwaga!, mogą być bliźnięta), wspiera wyobraźnię i pomaga zamienić marzenia w rzeczywistość. Stosuje się całą naziemną część rośliny, owoce,
– obfitości: sprzyja powiększeniu się liczby przyjaciół i znajomych, korzystnie wpływa na rozwój życia towarzyskiego, zapewnia obfitość ciekawych propozycji. Stosuje się płatki, liście, owoce.
Oddziaływanie zdrowotne: kwiaty słonecznika wykazują działanie przeciwgorączkowe, poprawiają trawienie, mają właściwości gojące i regenerujące, wspomagają pracę serca. Natomiast olej słonecznikowy tłoczony na zimno wpływa przeciwmiażdżycowo i odmładzająco, używany jest też w przypadku bólów gośćcowych oraz łagodzi zatrucia pokarmowe. Stosowany zewnętrznie poprawia elastyczność skóry, jest naturalnym środkiem przeciwzmarszczkowym. Stosuje się płatki, kwiatostany, owoce.

Stokrotka
Stokrotka pospolita (Bellis perennis) to niska bylina, nie przekraczająca 10 cm wysokości. Liście mają kształt łopatkowaty lub jajowaty i wyrastają u nasady łodygi w formie rozetki. Owłosioną łodygę zdobi kwiat osiągający średnicę do 3 cm. Płatki brzegowe mają kolor biały lub różowy, zaś środkowe – żółty. Kwiaty otwierają się wczesnym rankiem, a zamykają wieczorem lub w czasie pochmurnej pogody, zawsze odwracają się w stronę słońca. Występuje na wszelkiego rodzaju łąkach, murawach, trawnikach, pastwiskach i na poboczach dróg. Kwitnie nawet od marca aż do października.
Energie ogólne: dodaje energii in, ma działanie oczyszczające i wspomagające, poprawia pamięć i zdolność do przyswajania nowych informacji, nasila życzliwość i obiektywizm.
Główne przesłanie: jesteś jednym z dzieci Wszechświata i masz prawo istnieć na Ziemi takim, jakim jesteś, tak jak istnieją wszelkie inne istoty.
Oddziaływanie psychiczne: usuwa kompleksy związane z intelektem, pomaga realnie ocenić siebie, pozwala odnaleźć swoje miejsce na Ziemi, chroni przed zarozumiałością.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny.
Zastosowanie w magii naturalnej:
– miłosnej: nie pozwala zapomnieć o partnerze, sprzyja wierności, oddaniu i lojalności, pomaga dostrzec ukryte zalety w drugim człowieku. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– rozstania: ułatwia zakończenie niekorzystnych znajomości, uwalnia od fałszywych przyjaciół i przekonań, odcina od złych energii. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– mocy: pomaga pozbyć się poczucia niższości, dodaje wiary w siebie, ujawnia wewnętrzne piękno, wzmacnia błyskotliwość intelektualną. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– sprawiedliwości i żniw: usuwa lęk przed ludźmi na stanowisku, pomaga rozwikłać zawiłości prawno-urzędowe, sprawia, iż zawierane umowy są uczciwe. Stosuje się kwiatostany, liście.
Oddziaływanie zdrowotne: kwiaty stokrotki mają działanie wzmacniające, poprawiają przemianę materii, oczyszczają organizm z nagromadzonych toksyn, wspierają pracę wątroby, działają wyksztuśnie i moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Używa się ich w reumatyzmie, w kamicy wątrobowej, w chorobach skóry: w trądziku, w egzemie i w przypadku wrzodów. Zalecane jest również w nieżytach dróg oddechowych, przeziębieniach i kaszlu. Napar stosujemy do kąpieli lub irygacji pochwy w przypadku upławów. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny.

Brak komentarzy: