O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

czwartek, 7 lipca 2011

Nagietek, nasturcja i niezapominajka

Letnie kwiaty zawsze pełniły w magii naturalnej bardzo ważną rolę, a ich energie wykorzystywano zarówno do poprawy zdrowia, jak i w wielu rytuałach miłosnych i związanych z poprawą sytuacji materialnej. Dziś chciałabym przybliżyć kolejne letnie "piękności"

Nagietek
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to jednoroczna roślina już od średniowiecza uprawiana ze względu na walory ozdobne i lecznicze. Osiąga wysokość do 70 cm, a naprzemianległe liście wyrastają na wysokości całej łodygi zwieńczonej pięknym, intensywnie pomarańczowym kwiatem w kształcie koszyczka składającego się z mnóstwa drobnych płatków. Roślina w dotyku jest lekko lepka i wydziela charakterystyczny zapach. Kwitnie wyjątkowo długo – od końca maja do początków października.
Energie ogólne: dodaje energii jang, działa oczyszczająco, ochronnie i wspomagająco; wzmacnia siły fizyczne i psychiczne, usuwa napięcie, rozwija wrażliwość i intuicję.
Główne przesłanie: rozwijaj swoją wrażliwość i intuicję, a zobaczysz, że ludzie wokół Ciebie staną się życzliwsi i sympatyczniejsi.
Oddziaływanie psychiczne: usuwa nadmierny krytycyzm, likwiduje pesymizm, znosi konflikty i nienawiść, pobudza tolerancję i życzliwość, daje współczucie i zrozumienie.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, korzenie.
Zastosowanie w magii:
– miłosnej: pomaga umacniać więź pomiędzy partnerami, otwiera na nowe wartości w związkach i chroni przed znudzeniem, uczy cieszyć się seksem. Stosuje się płatki, kwiatostany, korzenie,
– początków: sprzyja początkom działalności ezoterycznej, rozwija zdolności paranormalne, zapoczątkowuje prawdziwe przyjaźnie i chroni je. Stosuje się kwiatostany, liście, korzenie,
– pieniądza: daje równowagę między światem ducha i materii, sprzyja zwiększeniu dochodów, pobudza intuicję związaną z biznesem. Stosuje się kwiatostany, liście, korzenie,
– mocy: wspomaga dążenie do sukcesu i osiągnięcie go, pobudza radość z tego, czego się dokonało, wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne, harmonizuje czakry. Stosuje się płatki, kwiatostany,
– kończenia: łagodzi żal po dowolnej stracie, chroni przed błędami popełnionymi w przeszłości, pomaga zakończyć nieopłacalne przedsięwzięcia. Stosuje się liście, korzenie.
Oddziaływanie zdrowotne: roślina ta wykazuje działanie regenerujące, gojące, przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze. W zielarstwie używa się nagietka przede wszystkim do pobudzenia czynności wątroby i wytwarzania żółci oraz w celu złagodzenia skurczów żołądka lub jelit. Odwar, nalewka lub maść z tej rośliny stosowane są do leczenia trudno gojących się ran, żylaków, hemoroidów, odleżyn i innych dolegliwości skórnych, wywiera korzystny wpływ na wszystkie błony śluzowe. Ma również kojące działanie w przypadku wrzodów żołądka. Nagietek ma także wyjątkowo korzystne działanie w problemach menstruacyjnych – działa rozkurczowo i przeciwbólowo, reguluje cykl miesięczny, usuwa objawy napięcia przedmiesiączkowego. Stosuje się płatki, kwiatostany.

Nasturcja
Nasturcja większa (Tropaeolum majus) to roślina jednoroczna lub bylina dochodząca wysokością do 30 cm, zaś długość może osiągnąć nawet 3 m,  o łodygach leżących lub płożących się i dużych liściach o sercowatym kształcie. Z kątów liści wyrastają, osadzone na długich szypułkach, duże, pomarańczowe, czerwone lub żółte kwiaty, z piękną ostrogą z tyłu. Są one bezwonne, ale zachwycają swoim kształtem i barwą. Kwitnie od maja do października.
Energie ogólne: dodaje energii in, działa ochronnie i wspomagająco; pobudza żywotność, daje jasność myślenia, bystrość, wzmacnia intelekt, ułatwia wszelkie rozmowy i pertraktacje.
Główne przesłanie: życie zawsze ma sens i nawet jeśli tego w tej chwili nie widzisz, to już wkrótce przyjdzie czas, że i dla Ciebie stanie się to oczywiste.
Oddziaływanie psychiczne: usuwa rozdrażnienie nerwowe, znosi obsesje i fiksacje, dodaje nadziei i chęci do życia, likwiduje apatie, zniechęcenie, łagodzi nawet ciężkie stany depresyjne.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny, nasiona.
Zastosowanie w magii naturalnej:
– miłosnej: usuwa chłód i dystans w relacjach partnerskich, pozwala odnaleźć sens w każdym związku, poprawia komunikację pomiędzy partnerami. Stosuje się płatki, kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny,
– sprawiedliwości i żniw: osłabia pieniactwo, likwiduje chorobliwą chęć sądzenia się, przyspiesza przebieg procesów sadowych. Stosuje się kwiatostany, liście, cała naziemną część rośliny, nasiona,
– obfitości: sprawia, iż to, co posiadamy rozmnaża się i powiększa, chroni posiadany majątek, ułatwia korzystne kupno i sprzedaż. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny, nasiona,
– płodności: gwarantuje pomyślny przebieg ciąży i łatwy poród, sprawia, iż to, co robimy przynosi korzystniejsze rezultaty, niż się spodziewamy. Stosuje się kwiatostany, całą naziemną część rośliny, nasiona.
Oddziaływanie zdrowotne: w przypadku awitaminozy można sporządzić z liści i kwiatów odżywczą sałatkę. Nasiona nasturcji zawierają substancje antybiotyczne i są zalecane w przypadku dolegliwości układu oddechowego oraz moczowego. Suszone ziele całej nasturcji pobudza czynności żołądka, ma działanie żółciopędne i usprawnia pracę wątroby. Spirytusowa nalewka z całej naziemnej części rośliny zapobiega wypadaniu włosów i poprawia ich wygląd. Sproszkowane nasiona stosuje się w przeziębieniach, grypie i zapaleniach płuc. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny, nasiona.

Niezapominajka
Niezapominajka błotna (Myosotis palustris) to roślina wieloletnia, o zmiennych formach, osiągająca wysokość do 50 cm, o owłosionej, odstającej skośnie do tyłu, kanciastej łodydze. Liście również ma owłosione, lancetowate lub jajowate. Kwiaty niezapominajki są jasnoniebieskie, szeroko rozpostarte o średnicy do 1 cm. Lubi miejsca podmokłe, bagna, wilgotne łąki, brzegi cieków wodnych i trzcinowiska. Kwitnie od maja do października.
Energie ogólne: dodaje energii in, ma działanie oczyszczające, ochronne i wspomagające, ułatwia komunikację, poprawia pamięć, wzmacnia orientację w trudnych sytuacjach.
Główne przesłanie: to Ty decydujesz o tym, jakie są Twoje wspomnienia, ale pamiętaj, że wpływają one na Twój dzień dzisiejszy.
Oddziaływanie psychiczne: uwalnia od dręczącego niepokoju, usuwa bolesne wspomnienia, wzmacnia pozytywne uczucia, pomaga odnaleźć sens miłości, łagodzi konflikty.
Używane części rośliny: płatki, kwiatostany, liście, cała naziemna część rośliny.
Zastosowanie w magii naturalnej:
– miłosnej: łączy zakochane osoby pomimo dzielącej ich odległości, nie pozwala zapomnieć o bliskich, ułatwia wyznanie miłości. Stosuje się płatki, kwiatostany, całą naziemną część rośliny,
– rozstania: pomaga przetrwać przymusowe rozstanie zakochanych, usuwa zazdrość, sprzyja wierności, ułatwia pozbycie się niechcianych cech charakteru. Stosuje się płatki, kwiatostany, liście,
– sprawiedliwości i żniw: pomaga rozwiązywać i kończyć wszelkie sporne sprawy, wspiera dyplomację i takt, doskonali pamięć. Stosuje się kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.
Oddziaływanie zdrowotne: kąpiel w zielu niezapominajki usuwa koszmary senne, zapewnia zdrowy sen, likwiduje bezsenność. Napar z rośliny likwiduje skutki niedospania. Okład ze świeżych płatków niezapominajki położony na oczy doda im blasku i zlikwiduje tak zwane worki pod oczami. Kwiaty niezapominajki ustawione w wazonie usuną irracjonalny niepokój i zadziałają uspokajająco. Stosuje się płatki, kwiatostany, liście, całą naziemną część rośliny.
A oto moja "plantacja" niezapominajek:

Brak komentarzy: