O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

poniedziałek, 31 października 2011

Magiczne Święta

Kilka osób zainteresowało "Magiczne kalendarium", książka, którą teraz piszę. Dla nich zamieszczam jej fragment dotyczący Świąt już w takiej formie, w jakiej będzie wydany.
20.12.
1. Dzień, w którym można szyć lub kupować nowe, odświętne ubrania.
2. Trwają przygotowania do świąt – robi się generalne pranie, czyści dywany, zmienia zasłony itp.
3. W domu posypuje się podłogę lub spala w kadzielnicy czy kominku zioła oczyszczające, np. piołun, igliwie sosny lub jałowca, dymnicy pospolitej, lebiodę zwyczajną, barwinek pospolity i inne.
21.12.
1. Od tej daty należy obowiązkowo (można wcześniej) palić świecę w oknie i lampki na podwórku.
2. Odpowiedni dzień na ostatnie duże zakupy przedświąteczne.
3. Dawniej, aby święta przebiegły bez konfliktów, dostatnio, radośnie i zdrowo oraz były satysfakcjonujące dla wszystkich domowników w tym dniu zamiatano podłogi w domu miotłą z gałązek brzozy. Zaczynano od centralnego pomieszczenia, omiatano wszystkie, łącznie z łazienką, komórką i sienią, a śmieci zbierano i obowiązkowo spalano w piecu (kominku, ognisku).
22.12.
1. Dzień, w którym ozdabia się dom świątecznie i rozpoczyna gotowanie potraw wymagających długiego przygotowania, np. bigosu.
Bigos podlaski
2-2,5 kg główka świeżej kapusty
1 kg kapusty kiszonej
1 kg golonki z kością
½ kg wołowiny
½ kg kiełbasy wędzonej
1 kg kiełbasy białej
2 szk. wytrawnego czerwonego wina,
200 gr suszonych śliwek dobrego gatunku
300 g suszonych grzybów (borowiki, podgrzybki, koźlaki)
4-5 łyżek smalcu.
przyprawy: sól, pieprz, nasiona jałowca, majeranek, ziele angielskie.
Taki bigos gotuje się trzy dni.
1 dzień
W około 3 litrach osolonej wody należy ugotować golonkę i wołowinę. Poszatkowaną surową kapustę wrzucić do wody po ugotowanym mięsie i zagotować. Ugotowane mięso pokroić na niewielkie kawałeczki i podsmażyć koniecznie na smalcu. Dodać go kapusty, gotować przez 5 minut. Zdjąć z ognia i wynieść do następnego dnia w chłodne miejsce. Najlepiej przemrozić.
2 dzień
Gotować kapustę przez około 30 minut, w tym czasie podsmażyć wędzoną kiełbasę koniecznie na smalcu, dodać do kapusty. Dalej gotować. Kapustę kiszoną opłukać, odcisnąć i dodać do bigosu. Zagotować, odstawić w chłodne miejsce do następnego dnia.
3 dzień
Suszone śliwki i grzyby sparzyć wrzątkiem, umyć i dodać do bigosu razem z przyprawami. Gotować około 2 godzin. Dodać wino i białą kiełbasę. Gotować jeszcze około ½ godziny.
Taki bigos im częściej jest odgrzewany, tym lepszy. Zamrożony nadaje się do spożycia przez… miesiąc.
2. Kobiety w ciąży nie powinny wychodzić dziś na podwórko, żeby nie zaszkodzić sobie i nienarodzonemu dziecku.
3. Każdy powinie dziś przygotować się do spełnienia czyjegoś marzenia wigilijnego – zrobić prezent dziecku, starszej samotnej osobie, przyjąć pod swój dach bezdomne zwierzę lub choćby wybaczyć komuś zadany przez niego ból. To zagwarantuje pomyślność na cały rok.
23.12.
1. Rozpoczyna się przygotowanie wigilijnych i świątecznych potraw.
Kapusta z grzybami
½ kg słodkiej kapusty
½ kg kiszonej kapusty
300 g (może być więcej) suszonych grzybów (borowiki, podgrzybki, koźlaki)
3 cebule
olej do smażenia
przyprawy
Jest to typowa dla kresów potrawa wigilijna
Słodką kapustę szatkujemy i gotujemy do miękkości. Kwaśną myjemy, odsączamy i dodajemy pod koniec gotowania. Suszone najpierw zalewamy wrzątkiem, myjemy, a potem gotujemy oddzielnie od kapusty. Ugotowane produkty mielimy w maszynce do mięsa z siatko o średnich oczkach. Cebule kroimy w kostkę i szklimy na oleju. Dodajemy zmieloną kapustę z grzybami, podsmażamy i doprawiamy do smaku.
2. W tym dniu należy obowiązkowo wykonać rytuały oczyszczające i posprzątać dom.
3. Dziś należy przywitać zimę. W tym celu trzeba wyjść na dwór, wziąć w ręce garść śniegu (lub wody, jeśli nie ma śniegu), wyrzucić go w górę ze słowami: „Witaj zimo-mateczko, potężna pani i miej nas w swojej opiece”.
24.12.
1. Dziś w kuchni można tylko kończyć przygotowanie potraw wigilijnych i świątecznych.
2. Do pierwszej gwiazdki, czyli do kolacji wigilijnej nic nie wolno jeść.
3. Kolacja wigilijna musi być postna, podana na stole przykrytym białym obrusem z naturalnej tkaniny, pod którym leży siano. Wyjmuje się je dopiero po świątecznym śniadaniu pierwszego dnia Świąt i wynosi do lasu jako pokarm dla dzikich zwierząt.
4. Po kolacji wynosi się resztki jedzenia bezpańskim i dzikim zwierzętom, natomiast domowe w niej uczestniczą, dostając do spróbowania po kawałeczku każdej potrawy. Zresztą wszyscy uczestnicy tej wyjątkowej kolacji powinni spróbować wszystkich potraw. Zapewnia to im dobrobyt, dostatek i szczęście. Potraw powinno być 12, tyle ile miesięcy w roku.
25.12.
1. Od dziś następuje zmiana diety – można jeść każdego rodzaju mięso, w tym także wieprzowinę i wołowinę, zaś bazą do potraw staje się kasza gryczana.
2. Dzień Słońca – należy zbudzić je ze snu śpiewem, tańcem, symbolem swastyki itp.
3. W tym dniu należy palić świece i zioła poświęcone Słońcu, czyli żywiołowi ognia, np. płatki słonecznika, ziele piołunu, pokrzywy, dziurawca, pięciornika gęsiego, suche liście buka, kasztana, dębu, lipy, kwiaty nagietka, nasturcji, rumianku, igliwie sosny, jałowca.
4. Doskonały dzień na spotkania rodzinne i towarzyskie, na okazanie gościnności.
26.12.
1. Dobry dzień na rytuały ochronne domu i osobiste.
Ochrona osobista siłą wiatru północnego
Ten rytuał wykonujemy na świeżym powietrzu. Wymaga on dużego zaufania do sił żywiołów, ponieważ do jego wypełnienia potrzebny jest silny północny wiatr, jaki w naszym kraju wieje najczęściej późną jesienią i zimą. Za to nie potrzebujemy do niego żadnych akcesoriów. Po prostu wieczorem, kiedy wieje silny północny wiatr udajemy się na najbliższe wzniesienie (może też być balkon na najwyższym piętrze wieżowca) i wystawiamy się na chłodne podmuchy. Kiedy ziąb dobrze nas przeniknie, wznosimy w ręce wnętrzem dłoni ku górze i intonujemy następującą inwokację:
O potężny wietrze północny,
który przynosisz wszelką zmianę.
Niech od zła wolnym się stanę
i bezpieczeństwo będzie mi dane.
Niech tak się stanie.
Powtórz tę starą inwokację trzykrotnie i wsłuchaj się w śpiew wiatru. Często przy tej okazji przekazuje on ważną dla adepta informację. Nie wymyślaj jej na siłę, albo usłyszysz ją szybko i nie będziesz miał wątpliwości, że pochodzi ona  spoza Ciebie, albo wiatr nie ma dla Ciebie w danym momencie żadnej istotnej informacji.
2. Dzień, w którym obowiązkowo należy nosić coś srebrnego lub korzystać ze srebra stołowego dla ochrony przed negatywną energią.
3. Dzień Chleba. To nic, że dziś drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i smakowitych potraw w domu jest mnóstwo. Dziś koniecznie trzeba zjeść kromkę czarnego żytniego chleba, to zapewni dobre zdrowie i pomyślność materialną w nadchodzącym roku.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Świetnie opisane, dziękuję! Nie mogę doczekać się wydanej wersji "Kalendarium". Postaram się przygotować Bigos podlaski i zaskoczyć rodzinę :D Pozdrawiam! Renata

Anonimowy pisze...

Ogromnie sie ciesze , ze w ksiazce beda tez przepisy!
pozdrawiam
Adela

Tolerancyjny pisze...

Droga Pani Alicjo.

Wspaniały tekst.
Przepis na bigos podlaski sprawdzę "w praktyce".
Pochodzę z Mazowsza, a konkretnie wychowałem się w Wyszkowie, dlatego byłoby grzechem nie spróbować potrawy regionalnej.
Liczę, że niedługo zostanie wydane drukiem KALENDARIUM, o którym Pani niedawno pisała.

Pozdrawiam serdecznie, bardzo ciepło.

Edward Z. z Wałbrzycha.

Anonimowy pisze...

Dzien Dobry Pani. Po przeczytaniu listopadowego Kalandarium, postanowilam wziasc sie na dobre do jego stosowania. Pierwszym krokiem byl zakup karmnika i karmy dla ptakow (lacznie ze sloninka dla sikorek). Pierwsze dni to czas wyczekiwania co i kiedy nastapi. Szczegolnie informacja Pani o dobrym znaku dla domu i jego mieszkancow z chwila odwiedzin sikorek. Dopiero wczoraj po urlopie, samym rankiem a pozniej po poludniu zobaczylam pierwsza sikorke ku mojemu i domownikow radosci. Pozdrawiam. Krystyna.