O mnie

Moje zdjęcie
A co tu pisać? Ci co mnie znają, to mnie znają. A Ci co nie znają, to i tak z tego wpisu niczego się nie dowiedzą. Uwaga! Nie udzielam na blogu żadnych porad!!!

czwartek, 2 września 2010

Cesarz

Cesarz to kolejna karta o bardzo wielu znaczeniach. Chciałabym dziś zwrócić uwagę na jedno z mniej znanych jej znaczeń - na władzę. Cesarz jest władcą i przyjmuje odpowiedzialność za to, jak sprawuje swoją władzę. Wielu ludziom władza kojarzy się z zaszczytami, pieniędźmi, ba, z możliwością pognębienia i podporządkowania sobie innych oraz robienia tego, co się żywnie podoba. I o takiej władzy mówi odwrócony Cesarz, ale kiedy leży w pozycji prostej, kiedy rozpatrujemy go w Portrecie, czy na wyższych poziomach Tarota, to dotyczy on czegoś zupełnie odmiennego! Dotyczy odpowiedzialności za sprawowaną władzę, mądrego i gospodarnego zarządzania wszelkimi posiadanymi zasobami, prowadzenia swoich podwładnych ku jasno wyznaczonym celom, sprawiedliwego podejścia do ludzi (wszak nie bez powodu karta Sprawiedliwość ma numer VIII, czyli jest wyższą oktawą IV jaką oznaczony jest Cesarz). Odpowiedzialność za swoje rządy cechowała wszystkich wielkich władców w historii ludzkości i naród, który miał szczęście żyć pod takimi rządami miał rozkwitał, rozwijał się, bogacił i wzmacniał swoją pozycję na arenie międzynarodowej.
Oczywiście karta ta odnosi się nie tylko do procesów globalnych. Jeśli wypadła Ci w rozkadzie, albo masz ją w Portrecie, to zastanów się, jak sprawujesz władzę w posiadanym przez siebie zakresie - w domu, w pracy, w kręgu towarzyskim. A może boisz się władzy i nie chcesz jej sprawować? To znaczy, że nie chcesz brać na siebie odpowiedzialności. Owszem tak też można, ale czy jest to dobre?
Przy okazji przypominam, że przy interpretacji kart Tarota warto uwzględniać ich podział na męskie, żeńskie i neutralne, bo to ją ułatwia. A opisane do tej pory tu na blogu karty są:
Głupiec - neutralna,
Mag - męska,
Kapłanka - żeńska,
Cesarzowa - żeńska,
Cesarz - męska,

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawie opisuje Pani znaczenie kart. Widać pełne zrozumienie tematu i nić przyjaźni z nimi. Jestem naprawdę pod wrażeniem sposobu w jaki Pani do nich podchodzi. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne wpisy. Agnieszka